ERC: Alexey Lukyanuk powiększa przewagę w Estonii

Autor: | 16 lipca 2016

Alexey Lukyanuk kontynuuje bardzo dobrą jazdę w Rajdzie Estonii i zwiększył przewagę nad Ralfsem Sirmacisem do 20,1 sekundy. Kajetan Kajetanowicz traci do Rosjanina już 1:29,9 minuty.

Podczas pierwszego przejazdu najdłuższej próby Rüa Lukyanuk był najlepszy i pokonał Sirmacisa o ponad 10 sekund, wygrał także kolejny odcinek specjalny o nazwie Arula. Sirmacis odgryzł się na drugich przejazdach Rua oraz Aruli, ale straty Alexeya były minimalne. Kajetan Kajetanowicz odstaje tempem od nich, w dodatku na dziewiątym odcinku specjalnym w jego samochodzie przestał działać układ wspomagania kierownicy i jazda stała się jeszcze trudniejsza. Podczas serwisu w jego samochodzie została wymieniona skrzynia biegów na krótszą, ale Polak opuścił strefę o minutę zbyt późno i otrzymał karę dziesięciu sekund.

– Sterowanie samochodem w koleinach nie jest proste. Na OS9 wypadłem z linii po skoku i ściąłem trochę trawy! Radiator zablokował się i włączył się alarm, ale nie było to nic groźnego – mówił Lukyanuk.

Na czwarte miejsce awansował najlepszy z Estończyków Rainer Aus, który traci do Kajetanowicza ledwie pięć sekund. Jeśli Kajetan znów będzie miał problemy z samochodem, to jego podium może być zagrożone. Piąty jest Raul Jeets, który był najlepszy na dziesiątym odcinku specjalnym. Za nim znajduje się Jarosław Kołtun starający się naciskać na Raula, ale jego strata wynosi ponad 24 sekundy.

– Jesteśmy na dobrej drodze. Będziemy starać się dalej naciskać na Raula, ale to nie jest proste, bo on jest w domu – powiedział Kołtun.

Siódmą pozycję zajmuje Łukasz Habaj, którego nie omijają problemy. Na początku OS6 w jego Fieście przestał działać hamulec ręczny, a na ósmej próbie stracił ponad 4 minuty do Sirmacisa. Ósmy jest Miko-Ove Niinemae, a dziesiątkę zamykają Nikolay Gryazin i Chris Ingram. Tomasz Kasperczyk jest siedemnasty, ale ma przyzwoite tempo i wydaje się, że punktowana pozycja może być w jego zasięgu.

– Staramy się ukończyć dzień. Nie mamy już zbyt wielu szans do poprawienia naszej pozycji, więc próbujemy cieszyć się jazdą – stwierdził Habaj.

Szybkie estońskie trasy w dalszym ciągu były dużym wyzwaniem dla kierowców i samochodów. Niestety, nie wszystkim udało się zakończyć ten dzień. Dobrze prezentujący się Hiroki Arai rolował na szóstym odcinku specjalnym. Oznacza to, że żaden z japońskich zawodników Tommiego Mäkinena nie zaliczy tego rajdu do udanych, bo wcześniej Takamoto Katsuta wypadł z trasy i jego Fiesta również wróciła do parku serwisowego na lawecie. Świetnie jadący Egon Kaur musiał się zatrzymać na trasie OS7 ze względu na defekt silnika w jego Lancerze Evo IX. Na tej samej próbie swój udział w dzisiejszej rywalizacji zakończył Aron Domżała. W Mitsubishi Lancerze dziesiątej generacji, którym posługuje się Polak awarii uległa chłodnica oleju.

W klasie ERC-2 prowadzenie objął Rainer Aus, który ma już 14 minut przewagi nad Maitem Maarendem. W ERC-3 i Junior ERC lideruje Niinemae przed Gryazinem oraz Ingramem. Łukasz Pieniążek kończy dzień na siómym miejscu w obu kategoriach. Polak jedzie coraz lepiej, ale nadal popełnia błędy, jednak siódma pozycja w debiucie na estońskich drogach na pewno byłaby pozytywnym wynikiem.

Niedzielna rywalizacja rozpocznie się o godzinie 9:15 czasu odcinkiem Ristimäe.

Pozycja Kierowca Samochód Czas/Strata
1. Alexey Lukyanuk Ford Fiesta R5 1:05:01.1
2. Ralfs Sirmacis Škoda Fabia R5 +20,1
3. Kajetan Kajetanowicz Ford Fiesta R5 +1:29,9
4. Rainer Aus Mitsubishi Lancer Evo IX +1:34,8
5. Raul Jeets Škoda Fabia R5 +2:43,2
6. Jarosław Kołtun Ford Fiesta R5 +3:07,8
7. Łukasz Habaj Ford Fiesta R5 +6:48,7
8. Miko-Ove Niinemae Peugeot 208 VTi R2 +6:52,9
9. Nikolay Gryazin Peugeot 208 VTi R2 +7:03,5
10. Chris Ingram Opel Adam R2 +7:25,7