Fot. Red Bull Content Pool


FIA nalega na hybrydowe WRC

Autor: | 16 kwietnia 2018

Prezydent FIA, Jean Todt uważa, że nadchodzi czas, by do Rajdowych Mistrzostw Świata wkroczyły napędy hybrydowe. Za dwa lata zmienią się przepisy techniczne w cyklu i Francuz chce, by wymuszały one na producentach zastosowanie podwójnego układu napędowego.

Już od jakiegoś czasu światowa federacja nalega, aby również w WRC znalazły się hybrydy. Tego typu jednostki mamy już w Formule 1 i WEC, a za dwa lata samochody w rallycrossowych mistrzostwach świata będą napędzane elektrycznie.

Todt uważa, że świat robi postępy, ale wyłączny silnik elektryczny w rajdach się nie sprawdzi. Być może sytuację zmieni napęd wodorowy, lecz i to nie jest pewne.

– Świat robi postępy i musimy mieć to na uwadze. Nie ma sensu stosowanie systemu akumulatorów, które pozwoliłyby na pokonanie rajdu o długości 200 kilometrów. Może wodór da nam następne opcje. Dla mnie sporty motorowe to nie tylko widowisko, to także laboratorium – powiedział Todt w rozmowie z Rallye Magazin.

Dla producentów priorytetem jest utrzymanie obecnego stanu kosztów. Dodatkowo szefowie ekip są fanami bieżących przepisów, więc muszą być przekonani, że nie ucierpi na tym sport.

– Obecne regulaminy są najlepsze, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Musimy upewnić się, że nowe nie podniosą kosztów – stwierdził Michel Nandan, szef Hyundai Motorsport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *