Fot. Red Bull Content Pool


Finał sezonu z jedenastoma samochodami WRC

Autor: | 20 października 2017

Rajd Australii już tradycyjnie nie zgromadzi wielu załóg. Ostatnia runda Rajdowych Mistrzostw Świata będzie gościła tylko 34 duety.

Wśród tych samochodów na trasie pojaw się jedenaście samochodów klasy WRC. Dla M-Sportu pojadą Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, Ott Tanak/Martin Jarveoja i Elfyn Evans/Daniel Barritt. Hyundai reprezentowany będzie przez Haydena Paddona/Sebastiana Marshalla, Thierry’ego Neuville’a/Nicolasa Gilsoula oraz Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera.

Z kolei w barwach Citroena rywalizować będą Stephane Lefebvre/Gabin Moreau, Craig Breen/Scott Martin i Kris Meeke/Paul Nagle. Najskromniejsza będzie reprezentacja Toyoty, która pojawi się na Antypodach z ledwie dwoma autami. W Yarisach WRC z numerami 10 i 11 zasiądą Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila i Esapekka Lappi/Janne Ferm.

W WRC-2 wystąpi tylko jeden duet: Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen.

Być może jeszcze przed tym rajdem poznamy wszystkich mistrzów sezonu 2017. M-Sportowi do tego brakuje tylko czterech punktów, a Sebastien Ogier w Walii nie może stracić więcej niż sześć punktów do Tanaka i siedem do Neuville’a, bowiem przed Australią musi mieć minimum 31 oczek przewagi, by świętować tytuł. Natomiast triumfatorem WRC Trophy powinien zostać Jourdan Serderidis o ile wygra w Walii lub Australii. Przed ostatnimi dwoma rundami Grek traci 24 punkty do Walerija Gorbana, który wyczerpał już swój limit startów, więc jedna wygrana załatwi sprawę. W Wielkiej Brytanii będzie się ścigał z Yazeedem Al-Rajhim, a na Antypodach wystarczy, że dojedzie do mety. W niższych klasach już zapadły rozstrzygnięcia, bowiem mistrzem WRC-2 został Pontus Tidemand a WRC3 i J-WRC Nil Solans.

Australia może być też czasem pożegnań. Tanak odchodzi z M-Sportu i od przyszłego sezonu będzie jeździł w Toyocie, a Ogier przymierzany jest do Citroena. W ostatniej rundzie nie zobaczymy już Juho Hanninena, który w Walii zaliczy ostatni start z japońskim producentem.

26. Rajd Australii odbędzie się w dniach 16-19 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *