Fot. Criterium du Quebec


Kanada dołącza do grona kandydatów

Autor: | 10 lutego 2018

Kanada jest kolejnym krajem, który oficjalnie wyraził chęć organizacji rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Stowarzyszenie zajmujące się promowaniem imprezy, zaakceptowało pięcioletni program, w ramach którego kraina spod znaku klonowego liścia znów ma gościć najlepszych kierowców świata.

Nie jest to pierwsza nacja, która ma ochotę wkroczyć w progi WRC w ostatnim czasie. Przekłada się na to z pewnością coraz większa popularność i rozwój światowych rajdów. Wcześniej swój access zgłosiły Chile, Kenia, Japonia i Chorwacja. Kanada już nie pierwszy raz pojawia się jako kandydat. Po problemach ze śniegiem w Szwecji w ostatnich latach plotkowano, że kraj z Ameryki Północnej mógłby przejąć miano zimowej rundy, ale plany te upadły po podpisaniu przez Skandynawów nowej umowy z promotorem.

Stowarzyszenie zajmujące się tym pomysłem, w przyszłym roku ma spotkać się z urzędnikami i sponsorami, aby sprawdzić czy możliwe jest zebranie funduszy na organizację rajdu WRC. Założyciel grupy, Keith Morison uważa, że dopiero kiedy kraj udzieli odpowiedniego wsparcia tej idei, to będzie można dopracować szczegóły.

– Zaczęliśmy zastanawiać się nad taką ideą w 2011 roku. Ostatnio wszystko stało się bardziej klarowne i twierdzimy, że jest to odpowiedni moment, by włożyć realne wysiłki w urzeczywistnienie tego pomysłu. W przyszłym roku spotkamy się ze sporą ilością urzędników oraz potencjalnych partnerów, aby upewnić się, że możemy zbudować fundamenty. Kiedy poznamy, jakie mamy wsparcie, będziemy mogli pracować nad szczegółami – powiedział Morison.

Szef ASN Canada FIA, czyli Kanadyjskiej Federacji Samochodowej, twierdzi, że to organizacji tak wielkiej imprezy potrzebne jest zaangażowanie wielu ludzi. Jeśli jednak udałoby się zgromadzić odpowiednie osoby, to można będzie przeprowadzić rundę WRC w tym kraju.

– Rajd WRC to ogromne przedsięwzięcie. To coś, co musi być dobrze przemyślane i przygotowane, a także potrzeba zaangażowania ludzi z całego kraju. Inaczej nie odniesie się sukcesu. Wierzę, że stowarzyszenie zgromadzi odpowiednie osoby z właściwym podejściem, by zorganizować rundę WRC w Kanadzie – dodał prezes kanadyjskiego związku sportów samochodowych – powiedział prezydent federacji, Roger Peart.

WRC do tej pory przyjeżdżało do Kanady czterokrotnie. W 1974 w Rally of the Rideau Lakes wygrali Sandro Munari/Mario Mannucci. Natomiast w latach 1977-1979 rozgrywany był Criterium du Quebec, który kolejno zwyciężali Timo Salonen/Jaakko Markkula, Walter Rohrl/Christian Geistdorfer oraz Bjorn Waldegard/Hans Thorszelius. To oznacza, że w Kanadzie wygrywali wyłącznie kierowcy, którzy później zostawali mistrzami świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *