Fot. Toyota Motorsport


Kolejny sezon WRC bez Safari

Autor: | 13 kwietnia 2018

Prezydent FIA, Jean Todt poinformował, że w sezonie 2019 zabraknie miejsca w kalendarzu dla legendarnego Rajdu Safari.

Organizatorzy kenijskiej imprezy od dłuższego czasu mocno zabiegają o powrót do Rajdowych Mistrzostw Świata, lecz w najbliższym czasie to się nie wydarzy. Wszystko ze względów regulaminowych, bowiem najpierw należy zorganizować rajd kandydacki przy udziale oficjeli FIA. Jeśli w przyszłym roku taka impreza się odbędzie, to być może w kolejnych latach Safari wróci do WRC. Todt kilka miesięcy temu gościł w Kenii, ale zapewnił, że Rajd Safari nie był tego główną przyczyną.

– Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby jedna runda WRC odbywała się w Afryce w najbliższych latach. FIA to globalna federacja, a WRC jest światową serią i nie możemy stracić tego kontynentu. Jeśli chcesz być w mistrzostwach, musisz jednak przejść pewien proces. Rajd Safari nie był głównym powodem, dla którego pojawiłem się w Afryce. Skorzystałem z okazji i spotkałem się z prezydentem Kenii, federacją sportów motorowych i zobaczyłem wielkie emocje. Lecz poinformowałem ich, że muszą zorganizować rajd kandydacki, by pokazać, że mogą dołączyć do kalendarza. Nie będą w WRC w 2019 roku – powiedział prezydent FIA.

Francuz zapewnia, że jeśli najlepsze załogi świata przyjadą do Kenii, to zastosowane będą wszelkie dostępne środki bezpieczeństwa. 30 lat temu po trasie biegali ludzie, pustynia zamieniała się w bagno i nie dało się jeździć. W dzisiejszych czasach takie rzeczy będą niedopuszczalne.

– Jeśli będziemy gościć w Afryce, to zastosujemy wszystkie środki bezpieczeństwa. Wiemy, co tutaj się 30 lat temu i to nie jest do przyjęcia. Czasy się zmieniają. Przeważnie na dobre, ale czasem na złe dla entuzjastów, lecz taka jest rzeczywistość – kończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *