Fot. Chicane Media


Marcus Gronholm testuje malezyjską rajdówkę

Autor: | 4 listopada 2017

Marcus Gronholm brał udział w testach samochodu Proton Iriz w specyfikacji R5. Dwukrotny mistrz świata jeździł pod koniec października w Walii.

Przygotowywanie auta tej kategorii oznacza, że być może niedługo malezyjski producent będzie chciał wystawiać swój samochód w WRC-2. Jednak jest to pojazd prototypowy, więc daleka droga przed Protonem, by stworzyć konkurencyjny samochód. Dlatego w najbliższym czasie nie należy się spodziewać Iriza w mistrzostwach.

Gronholm od kilku sezonów jest testerem Volkswagena. Najpierw jeździł Polo w specyfikacji WRC, a ostatnio sprawdza i rozwija model R5, który pojawi się w przyszłym sezonie na rajdowych trasach. W tym roku jeździł też Skodą Fabia, w której Pontus Tidemand i Jonas Andersson wywalczyli mistrzostwo świata.

– Prowadziłem ten samochód, ale nie chcę za dużo mówić. Był to prywatny test. To działanie przyszłościowe, ale nie mam nic więcej do powiedzenia – powiedział Gronholm.

Z kolei Chris Mellors, szef teamu MEM, który stoi za projektem Protona był zachwycony z jazd Marcusa. Dodatkowo cieszył się, że Fin nie znalazł w tym samochodzie zbyt wielu problemów czy niedopracowań.

– Jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z pracy, jaką wykonał dla nas Marcus. Jeździł samochodem przez cały dzień i znalazł tylko kilka obszarów, nad którymi chciałby pracować. Posiadanie takiego gościa w samochodzie, który dodatkowo po przejechaniu mniej niż tysiąca kilometrów daje nam pozytywne opinie sprawia, że jest rewelacyjnie. Chcemy z nim współpracować, a on wydaje się być tym bardzo zainteresowany. Zobaczymy co się stanie – mówi Mellors.

MEM dąży do tego, by auto zadebiutowało w mistrzostwach świata pod koniec przyszłego roku. Samochód posiada skrzynię biegów Xtrac, amortyzatory Reigier, elektronikę Coswortha, hamulce Brembo oraz silnik Proton Inspira, który jest używany w Mitsubishi Lancerze E10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *