Fot. Red Bull Content Pool


Półmetek Dakaru – stara gwardia znów rządzi w najtrudniejszym rajdzie świata

Autor: | 11 stycznia 2020

Na półmetku Dakaru nie mamy wielkich sensacji. W królewskiej klasie samochodów rządzą załogi, które od lat brylują w Dakarze. Zmiana kontynentu i przeprowadzka z Peru do Arabii Saudyjskiej nie zmieniła układu sił w tej kategorii. 

Za nami sześć odcinków specjalnych, podczas których do pokonania było 2396 kilometrów w ramach rywalizacji sportowej. Mieliśmy już kilka dramatów, niestety też z udziałem polskich zawodników. Jak zwykle, w Dakarze bardzo wiele się dzieje.

W klasie aut prowadzą Carlos Sainz/Lucas Cruz w Mini. Mają oni siedem minut przewagi nad Nasserem Al-Attiyahem/Matthieu Baumelem w Toyocie. Natomiast na trzeciej lokacie znajdują się Stephane Peterhansel/Paulo Fiuza, a więc zespołowi partnerzy Sainza. Obecnie są 16 minut za liderami. Dalej plasują się Yazeed Al-Rajhi/Konstantin Żiltsow, Orlando Terranova/Bernardo Graue, Mathieu Serradori/Fabian Lurquin, Giniel de Villiers/Alex Haro Bravo, Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Yasir Seaidan/Kuzmicz Aleksy oraz Benediktas Vanagas/Filipe Palmeiro.

Niełatwy debiut w tej imprezie ma Fernando Alonso jadący w duecie z Markiem Comą w barwach Toyoty. Na jednym z odcinków Hiszpanie stanęli i są na 16. pozycji ze stratą ponad trzech godzin. Dopiero na 38. miejscu znajdujemy naszego jedynaka w tej kategorii, a więc Kubę Przygońskiego, którego pilotuje Timo Gottschalk. Polsko-niemiecka załoga rywalizuje Mini. Najpierw na drugim oesie pięć razy przebijali opony, a wczoraj mieli awarię wspomagania kierownicy. Są ponad 8 godzin za Sainzem, więc nie mogą liczyć na dobrą lokatę końcową.

Wśród motocykli prowadzi Ricky Brabec, który ma 20 minut zapasu nad Fabio Quintanillą i 25 nad Tobym Pricem. Dalej znajdują się Jose Ignacio Cornejo Florimo, Joan Barreda Bort, Matthiasem Walknerem, Luciano Benavides, Skyler Howes, Stefan Svitko oraz Franco Caimi.

Bardzo dobrze spisuje się Maciej Giemza, który zajmuje 17. lokatę, z kolei Krzysztof Jarmuż jest 49. Niestety w rywalizacji nie mamy już Adama Tomiczka, który odpadł po wypadku na piątym odcinku. Nie ma też dwóch czołowych motocyklistów – Sama Sunderlanda i Adriena Van Beverena. To spore zaskoczenie, że właśnie ta dwójka odpadła już w pierwszym tygodniu.

W quadach także rządzi doświadczenie. Prowadzi Ignacio Casale, a więc absolutna legenda tej kategorii. Chilijczyk jest aż 38 minut przed Simone Vitsem, natomiast trzeci Rafał Sonik traci godzinę i 14 minut. Polak pokazuje klasę, ale jego wielki rywal jest w wybitnej formie. Czwarty jest Alexandre Giroud, a piąty Manuel Andujar. Szóste miejsce zajmuje Kamil Wiśniewski, który przed Dakarem dołączył do Orlen Teamu. Kolejne pozycje zajmują Sebastien Souday, Italo Pedemonte, Nelson Augusto Sanabria Galeano i Toni Vingut. Mamy tu jeszcze dwóch polskich zawodników – Arkadiusza Lindnera i Pawła Otwinowskiego, którzy zajmują odpowiednio 15. i 16. lokatę.

Klasa ciężarówek również nie daje nam wielkich sensacji. Najlepsi na razie są zawodnicy z naszych wschodnich granic. Prowadzą Rosjanie Andriej Karginow/Andriej Mokiejew/Igor Leonow. 19 minut za nimi jadą ich rodacy Anton Szibałow/Dmitrij Nikitin/Ivan Tatarinow, a trójkę zamykają Białorusini Siarhei Wiazowicz/Paweł Haranin/Anton Zaparoszczanka. Kolejne miejsca to Ales Loprais/Petr Pokora/Khalid Alkendi, Martin Macik/Frantisek Tomasek/Savid Svanda. Na szóstym miejscu mamy pierwszą załogę z Polakiem. Janus Van Kasteren/Dariusz Rodewald/Marcel Snijders tracą już ponad dwie godziny do liderów. Dalej są Dmitrij Sotnikow/Rusłan Akhmadiejew/Ilgiz Akhmetzianow, Aliaksiej Wiszneuski/Maksim Nowikał/Andriej Newiarowicz, Aleksandr Wasilewski/Dzmitrij Wikharienka/Witalij Murylew oraz Martin Soltys/David Schovanek/Tomas Sikola.

Na trzynastej pozycji znajdują się Patrice Garrouste/Szymon Gospodarczyk/Petr Vojkovsky. Natomiast na 19. lokacie są Robert Szustkowski/Jarosław Kazberuk/Filip Skrobanek.

W kategorii SSV liderują Francisco Lopez Contardo/Juan Pablo Latrach Vinagre. Za nimi są Casey Currie/Sean Berriman, Siergiej Kariakin/Anton Wlasiuk, Jose Antonio Hinojo Lopez/Diego Ortega Gil, Mitchell Guthrie/Ola Floene, Conrad Rautenbach/Pedro Bianchi Prata, Austin Jones/Kellon Walch, Axel Alletru/Francois Beguin, Jesus Puras/Xavier Blanco oraz Santiago Navarro/Marc Sola Terradellas.

Tutaj też mamy Polaków. Aron Domżała/Maciej Marton zajmują 12. miejsce, a Maciej Domżała/Rafał Marton 16.

Ostatnia kategoria to Original Motul, a więc tworzona przez motocyklistów, którzy nie mają swojej ekipy technicznej ani dobrych warunków do regeneracji. Muszą radzić sobie sami. Tu prowadzi Emanuel Gyenes przed Florentem Vayssade i Benjaminem Melotem. Siódmy tutaj jest Krzysztof Jarmuż.

Wznowienie rywalizacji nastąpi w niedzielę na etapie Rijad – Wadi Ad-Dawasir, który liczyć będzie aż 546 kilometrów odcinka specjalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *