Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Rajd Chile: Czołówka otwiera trasę, a i tak rządzi

Autor: | 11 maja 2019

Ott Tanak/Martin Jarveoja prowadzą po pierwszym dniu Rajdu Chile, który debiutuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Estończycy w trudnych warunkach byli w stanie wypracować sobie solidną przewagę nad rywalami.

Rano trasy były wilgotne, do tego mieliśmy mgłę. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazywały 16 stopni, natomiast o poranku zaledwie 7.

Tanak zaczął spokojnie, bowiem początkowo przez mgłę były ciężkie warunki i pozycja startowa nie miała dużego znaczenia. Jednak popołudniu wyraźne przyspieszył i najpierw wyszedł na prowadzenie, a później już tylko powiększał swoją przewagę. Na drugiej lokacie są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Mistrzowie świata jadą spokojnie, a potem byli drudzy na trasie, więc zmagali się ze świeżym szutrem i tracili nieco czasu.

Jedyny duet, który mógł walczyć ze stałą czołówką to Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila. Korzystali z tego, że są dopiero na siódmej lokacie w generalce i mieli podczas drugiej pętli dobrą pozycję startową i mogli wbić się na dobrą lokatę. W końcówce dnia przez to swoją pozycję stracili Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul, którzy jako liderzy cyklu czyścili trasę, więc ich straty były nieuniknione.

Piąci Kris Meeke/Sebastian Marshall tracą już 17 sekund do Neuville’a i 46 do Tanaka. Nie mają większych kłopotów, ale jednocześnie nie mają tempa, by rywalizować z najlepszymi. Sebastien Loeb/Daniel Elena szybko się do nich zbliżają, chociaż początek był słaby. To dla nich pierwszy szutrowy rajd w Hyundaiu i dopiero uczą się charakterystyki tego auta na tej nawierzchni. 13 sekund za nimi są Elfyn Evans/Scott Martin, którzy cały czas są w dobrej dyspozycji i nie tracą wiele do piątej pozycji.

Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger wrócili do jazdy wolnym tempem i rywalizują o ósme miejsce z Teemu Suninenem/Marko Salminenem. Dziesiątkę zamykają Esapekka Lappi/Janne Ferm, którzy mają słabe tempo, bowiem nie chcą ryzykować i uczą się charakterystyki rajdu. Druga rzecz, że Citroen jest nie jest najbardziej przyjaznym autem.

W WRC-2 Pro liderują Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen tuż przed Madsem Ostbergiem/Torsteinem Eriksenem. Trzeci są Gus Greensmith/Elliott Edmondson. W WRC-2 prowadzą Alberto Heller/Jose Luis Diaz przed Takamoto Katsutą/Daniel Barritt oraz Benito Guerrą Jr./Jaime Zapatą Ortegą.

Drugi etap rozpocznie się dziś odcinkiem Rio Lia o godzinie 14:08.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *