Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Rajd Chile: Dominacja Tanaka, kraksy Neuville’a i Meeke’a

Autor: | 12 maja 2019

Ott Tanak/Martin Jarveoja cały czas utrzymują pewne prowadzenie w 1. Rajdzie Chile, który stanowi szóstą rundę mistrzostw świata.

Pogoda w Ameryce Południowej nie zmieniała się. Wciąż było kilkanaście stopni Celsjusza ciepła i niezbyt wiele słońca. Przyczepność była niezła, ale dwie załogi miały wielkie kłopoty. Kris Meeke/Sebastian Marshall rolowali już na OS7, czyli pierwszej próbie dnia. Pojechali dalej, choć auto było mocno uszkodzone. Stracili dużo czasu i nie mają szans na dobrą pozycję. Drugim duetem byli Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul, którzy na OS8 dachowali przy dużej prędkości. Sytuacja wyglądała poważnie, ale obu zawodników zawieziono do szpitala i okazało się, że wszystko jest z nimi w porządku. Lecz oni już nie wrócą do jazdy w ten weekend.

Liderem pozostaje Tanak, który kontroluje sytuację i jeśli jest taka potrzeba to przyspiesza. Jeżeli nie popełni żadnego błędu, to jego wygrana będzie niezagrożona. Drudzy są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy są pół minuty za Estończykiem. Mieli ofensywną strategię, bowiem rozpoczęli popołudniową pętlę na miękkich gumach, więc na początku mieli dobre tempo, ale potem odbiło się to na ich prędkości. Dlatego mają już tylko 5,1 sekundy przewagi nad Sebastienem Loebem/Danielem Eleną. Załoga Hyundaia buduje swoją pewność na szutrze w tym aucie i może jeszcze być groźna.

Czwarci są Elfyn Evans/Scott Martin, którzy mieli nadzieję na rywalizację z Loebem, ale ich tempo nie jest na tyle mocne. Z tyłu także mają spokój, bowiem Teemu Suninen/Marko Salminen są blisko dwie minuty za nimi. Finowie jadą przyzwoicie, ale wciąż nie ma błysku. Tylko 10 sekund dalej znajdują się Esapekka Lappi/Janne Ferm. Duet Citroena był drugi na trasie, więc ciężko było o dobry rytm, ale szanse na piąte miejsce są spore. Stawkę aut WRC, które nie miały większych kłopotów zamykają Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, którzy jadą bardzo słabo. Dalej są dwie załogi WRC-2 Pro: Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen oraz Mads Ostberg/Torstein Eriksen. Dziesiąty jest Meeke.

Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila zajmowali trzecią lokatę, ale awaria mechaniczna sprawiła, że nie ukończyli etapu i dziś wrócą w formie restartu, tracą już ponad 10 minut do lidera, więc jedyna szansa na punkty to Power Stage. Obecnie zajmują 13. miejsce i są jedną pozycję za Lorenzo Bertellim/Simone Scattolinem, którzy tradycyjnie jadą spacerowym tempem.

W WRC-2 Pro lideruje Rovanpera przed Ostbergiem oraz Gusem Greensmithem/Elliottem Edmondsonem. W niefabrycznej rywalizacji aut R5 prowadzą Takamoto Katsuta/Daniel Barritt przed Alberto Hellerem/Jose Luisem Diazem oraz Benito Guerrą Jr./Jaime Zapatą Ortega.

Ostatni dzień Rajdu Chile rozpocznie się odcinkiem Bio Bio o godzinie 14:08 polskiego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *