Fot. Hyundai Motorsport


Rajd Chorwacji: Pogoń Ogiera po pechowym początku, błąd lidera

Autor: | 23 kwietnia 2021

Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai) prowadzą po pierwszym dniu Rajdu Chorwacji, który stanowi trzecią rundę mistrzostw świata. Drugie miejsce zajmują Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, a trzecie Elfyn Evans/Scott Martin (obie załogi Toyota).

Warunki na trasie nowej imprezy WRC są bardzo zmienne. Rano było wilgotno, a asfalt był bardzo śliski. Popołudniu mieliśmy już lepszą nawierzchnię i rywalizacja była bardziej przewidywalna. Co jednak istotne w obecnych czasach, mamy wreszcie kibiców przy trasie.

Na niepewnej nawierzchni błąd popełnili liderzy cyklu. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota) wypadli z trasy już na pierwszym oesie, co oznacza, że stracą prowadzenie w mistrzostwach. Jutro Finowie prawdopodobnie wrócą do jazdy, bowiem ich samochód nie ma dużych zniszczeń.

Liderem jest Neuville, który miał bardzo mocne otwarcie i stara się utrzymywać przewagę nad rywalami. Ogier na drugiej próbie złapał kapcia i stracił trochę czasu. Od tego momentu naciska i stale odrabia straty, dzięki temu wysunął się na drugą lokatę. Tuż za nim jest jego partner zespołowy, Evans. Elfyn także jedzie dobrze i bardzo szybko, co sprawia, że swobodnie może walczyć o dobrą pozycję w ten weekend.

Czwarci są Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai), lecz odstają od czołowej trójki i tracą już ponad pół minuty do lidera. Dalej są kolejna z załóg koreańskiego producenta, Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai). Oni jadą solidnie, ale prędkości brakuje. Na szóstym miejscu są Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (M-Sport-Ford), którzy notują swój debiut w królewskiej kategorii. Dokładnie siedem sekund dalej jadą Gus Greensmith/Chris Patterson (M-Sport-Ford). Brytyjski kierowca miał nieudany start sezonu i postanowił zmienić pilota, którym wcześniej był Elliott Edmondson. Dziś jechał nieco lepiej i nie tracił tak dużo czasu, jak w poprzednich rundach.

Na ósmym miejscu plasują się Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais (Hyundai), będący dość blisko obydwu załóg M-Sportu. Doświadczenie kolejny raz zbierają Takamoto Katsuta/Daniel Barritt i jadą dość ostrożnie w nowym dla siebie rajdzie. Przez co notują sporą stratę. Dziesiątkę zamykają liderzy WRC-2 Mads Ostberg/Torstein Eriksen. Ostatnią z załóg królewskiej klasy są Armando Pereira/Remi Tutelaire (M-Sport-Ford). Oni mają bardzo słabe tempo i są na 43. pozycji w klasyfikacji generalnej.

W WRC-2 prowadzi wspomniany Ostberg, a za nim są Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen) oraz Teemu Suninen/Mikko Markkula (M-Sport-Ford). W WRC-3 liderują Yohan Rossel/Alexandre Coria (Citroen) przed Kajetanem Kajetanowiczem/Maciejem Szczepaniakiem (Skoda) i Nikim Mayrem-Meinhofem/Leopoldem Weiserscheimbem (M-Sport-Ford). Polacy jadą bardzo dobrze i tracą tylko dwie sekundy do liderów swojej kategorii. Natomiast w J-WRC na prowadzeniu są Martin Koci/Petr Tesinsky, a dalej plasują się Lauri Joona/Ari Koponen oraz Jon Armstrong/Phil Hall (wszyscy M-Sport-Ford).

Jutrzejsza pętla rozpocznie się próbą Mali Lipovec – Grdanjci o godzinie 8:29.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *