Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Dakar: 4. etap dla Nassera, kolejny solidny odcinek Przygońskiego

Autor: | 10 stycznia 2019

Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel znów pokazali świetną jazdę i powiększają swoją przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej. Bardzo dobrze pojechali też Kuba Przygoński/Tom Colsoul, którzy wskoczyli na czwartą lokatę.

Dzisiejszy odcinek specjalny z Arequipy do Moqueguy (motocykle i quady) oraz Tacny (samochody, SxS i ciężarówki) był niezwykle długi, bowiem wszystkie klasy miały do przejechania aż 405 kilometrów próby sportowej. Jeszcze wczoraj dystans miał wynosić 352 kilometry, ale postanowiono wydłużyć oes.

W klasie aut po raz drugi z rzędu o zwycięstwo na odcinku walczyli Nasser oraz Stephane Peterhansel/David Castera, jednak tym razem to Katarczyk był lepszy. Na trzecim miejscu uplasował się Przygoński ze stratą ponad ośmiu minut do Al-Attiyaha. Czołową piątkę zamknęli Nani Roma/Alex Haro Bravo oraz Sebastien Loeb/Daniel Elena, którzy aż trzy razy przebili dziś opony. Aron Domżała/Maciej Marton zajęli trzecią lokatę, a Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski 18. Kolejne kłopoty mieli dziś Giniel de Villers/Dirk Von Zitzewitz, a do nich dołączyli Bernhard Ten Brinke/Xavier Panseri, których straty na dzisiejszym oesie możemy liczyć w godzinach.

W generalce ponad osiem minut zapasu nad Peterhanselem ma Nasser. Trzeci jest Roma, do którego Przygoński traci ledwie półtorej minuty. Za Polakiem są Yazeed Al-Rajhi/Timo Gottschalk, Loeb, Cyril Despres/Jean-Paul Cottret oraz Domżała. Vanagas zajmuje dwunastą lokatę.

Wśród motocykli wygrał dziś Ricky Brabec, a dalej znaleźli się Matthias Walkner, Toby Price, Sam Sunderland oraz Adrien Van Beveren. Adam Tomiczek był 28., a Maciej Giemza 34.

W ogólnej klasyfikacji nowym liderem został Brabec, który wyprzedza o ponad dwie minuty Pablo Quintanillą, który dziś stracił na odcinku ponad 16 minut. Dalej są Price, Sunderland i Van Beveren. Tomiczek jest 28., a Giemza 36.

W quadach nie było niespodzianki. Najlepszy czas zanotował Nicolas Cavigliasso, a za nim uplasowali się Jeremias Gonzalez Ferioli, Alexandre Giroud, Manuel Andujar i Gustavo Gallego. Kamil Wiśniewski osiągnął dziewiątą pozycję.

W generalce lideruje Cavigliasso przed Feriolim, Gallego, Giroudem i Tomasem Kubieną. Wiśniewski mimo straty ponad 3 godzin na dystansie rajdu, jest już siódmy.

W SxS triumfowali Siergiej Kariakin/Anton Wlasiuk, a dalej znaleźli się Rodrigo Javier Moreno Piazzoli/Jorge Gabriel Araya Diaz, Gerard Farres Guell/Daniel Oliveras Carreras, Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin i Ignacio Casale/Americo Aliaga. Z kolei Maciej Domżała/Rafał Marton znów tracą godziny na odcinku.

W klasyfikacji rajdu prowadzi Kariakin przed Guellem, Piazzolim, Varelą i Francisco Lopezem Contardo/Alvaro Juanem Leonem Quintanillą. Santiago Creel Garza Rios/Szymon Gospodarczyk nie ukończyli wczorajszego odcinka i dziś nie wrócili do jazdy.

W ciężarówkach najlepsi byli Andriej Karginow/Igor Leonow/Andriej Mokiejew, a poza nimi miejsca w top5 zajęli Martin Macik/Frantisek Tomasek/Lukas Kalanka, Airat Mardiejew/Achmet Galiautdinow/Dmitrij Swistunow, Siergiej Wiazowicz/Paweł Haranin/Andriej Żychulin i Eduard Nikołajew/Jewgienij Jakowlew/Władimir Rybakow. Gerard de Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald mieli 11. czas. Z kolei Federica Villagra/Adrian Arturo Yacopini/Ricardo Adrian Torlaschi stracili ponad godzinę.

W ogólnej klasyfikacji prowadzi Nikołajew przed Karginowem, Sotnikowem, Macikiem i de Rooyem. Załoga Darka Rodwalda traci do lidera już niemal dwie godziny, więc będzie trudno walczyć o zwycięstwo.

Jutro na zawodników czeka powrót do Arequipy. Motocykliście i kierowcy quadów pojadą 345 kilometrów oesowych, a zawodnicy w autach, buggy i ciężarówkach aż 517.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *