Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Dakar: Karginow potrącił kibica i został zdyskwalifikowany!

Autor: | 13 stycznia 2019

Załoga Andriej Karginow/Igor Leonow/Andriej Mokiejew w trakcie piątkowego etapu potrącili jednego z fanów i nie udzielili mu pomocy. Za to ostatnie zostali wykluczeni z imprezy.

Rosyjska załoga Kamaza zjeżdżała wydmy i wjechała w miejsce, gdzie znajdowała się grupka kibiców, którzy stali w niedozwolonym miejscu. Większość zdążyła uciec przed ciężarówka, ale jeden z nich potknął się i samochód przejechał mu kołem po nodze. Na miejsce wezwano śmigłowiec ratowniczy i zabrano go do szpitala, gdzie okazało się, że ma złamaną nogę w kości udowej.

Uderzenie w tego człowieka było przypadkiem. Szczególnie, że zjeżdżając z wydmy Karginow nie mógł widzieć grupki fanów. Jednak potrącenie z pewnością było wyczuwalne i kierowca musiał je dostrzec. Regulamin mówi, że załoga w takiej sytuacji musi się zatrzymać i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Rosjanie tego nie zrobili i za to zostali zdyskwalifikowani.

Andriej tłumaczył się, że nie wiedział o wypadku, a zespół był zdziwiony tak surową karą. Jednak przepisy dla wszystkich są równe i jest to decyzja nieodwołalna.

Wyrzucenie go z klasyfikacji oznacza, że na trzecie miejsce przesuną się Gerard de Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald, bowiem właśnie tę pozycję zajmował Rosjanin.

W niedzielę pozostali zawodnicy wrócą do rywalizacji po jednym dniu przerwy. Udadzą się z Arequipy do San Juan de Marcona. Motocykle i quady przejadą 336 kilometrów oesowych, a samochody, ciężarówki i SxS 309.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *