Fot. Peugeot Sport


Rajd Dakar: Koniec jazdy dla Loeba! Peterhansel w drodze po 14. zwycięstwo

Autor: | 10 stycznia 2018

Sebastien Loeb/Daniel Elena zakończyli swój udział w Rajdzie Dakar 2018. Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret wygrali swój pierwszy etap w tegorocznej imprezie i umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Dzisiejszy odcinek miał 770 kilometrów długości, w tym 264 próby sportowej. Znów walka odbywała się na wydmach i od samego początku powodowało to kłopoty. Wiele samochodów miało dziś problemy i odpadło z rywalizacji. W tym gronie był też Loeb, bowiem już pięć kilometrów od startu zakopał się, a potem się to powtórzyło. Stracił prawie trzy godziny, a do tego urazu kości ogonowej doznał Elena i 9-krotni mistrzowie WRC wycofali się z rajdu. Kierowca mówił o tym, że nie może jechać, bo przy prędkości 30km/h, Daniel krzyczy z bólu. Po oficjalnym zakończeniu występu w tegorocznym Dakarze, Daniel pojechał do szpitala. Ekipa Peugeota nie wystąpi w najbliższym czasie w tym rajdzie, więc przynajmniej na razie, była to ostatnia szansa na wygranie imprezy, niestety znów się nie udało.

Peterhansel po wygraniu odcinka ma już 31 minut przewagi nad drugimi Carlosem Sainzem/Lucasem Cruzem oraz godzinę i 15 minut nad Berhhardem Ten Brinke/Michelem Perinem. Dziś za plecami Stephane’a uplasował się właśnie Ten Brinke i Giniel de Villiers/Dirk Von Zitzewitz. W generalce na czwarte miejsce wskoczyli Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel, a na piąte de Villers. Niespodzianką są Khalid Al-Qassimi/Xavier Panseri. Szejk debiutuje w tym rajdzie, a jedzie bardzo pewnie i zajmuje szóstą lokatę.

Kuba Przygoński/Tom Colsoul byli dziś na dziesiątej lokacie, a w klasyfikacji generalnej awansowali na ósme miejsce ze stratą dwóch godzin i szesnastu minut do Peterhansela. Jednak i oni mieli kłopoty, bowiem zakopali się i stracili maskę swojego Mini. Wreszcie dobry etap mają za sobą Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski. Zajęli 18. pozycję, a w generalce przesunęli się na 39. lokatę. Peter Van Merksteijn/Maciej Marton byli na piętnastej pozycji, co daje im 11. wynik w generalce. Do walki powrócili Cyril Despres/David Castera i osiągnęli 9. czas. To daje im 41. miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Wśród motocykli najszybszy był Joan Barreda Bort przed Matthiasem Walknerem i Kevinem Benavidesem. Liderem pozostaje Adrien Van Beveren przed Kevinem i Matthiasem. Sam Sunderland po wczorajszym wypadku wycofał się z rajdu. 39. dziś był Maciej Giemza, 65. Paweł Stasiaczek i 84. Maciej Berdysz. W generalce Giemza zajmuje 32. miejsce, Stasiaczek 67., a Berdysz 70.

W quadach brylował Nicolas Cavigliasso. Drugi był Ignacio Casale, a trzeci Alexis Hernandez. Na prowadzeniu w ogólnej klasyfikacji umocnił się Casale, a dalej są Hernandez i Pablo Copetti. Siergiej Karakin zaliczył kraksę i prawdopodobnie złamał rękę, przez co zakończył swój udział w 40. edycji Dakaru. Rafał Sonik był 10., a Kamil Wiśniewski 11. W klasyfikacji generalnej bardziej doświadczony z naszych reprezentantów jest siódmy, a drugi zajmuje 22. lokatę.

W SxS najlepszy czas wykręcili Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin. Dalej uplasowali się Juan Carlos Uribe Ramos/Javier Uribe Godoy i Jose Luis Pena Campo/Rafael Tornabell Cordoba. Claude Fournier/Szymon Gospodarczyk zajęli czwartą pozycję, a ponad trzy godziny stracili dotychczasowi liderzy, Patrice Garrouste/Steven Griener. Nowym liderem został Varela przed Ramosem i Garrouste. Fournier jest piąty.

Wśród ciężarówek najlepsi byli Eduard Nikołajew/Jewgienij Jakowlew/Władimir Rybakow. Na drugim miejscu znaleźli się Siergiej Wiazowicz/Paweł Haranin/Andriej Żychulin, a na trzecim Ton Van Genugten/Bernard Der Kinderen/Peter Willemsen. W generalce prowadzi Nikołajew przed Federico Villagrą/Ricardo Adrian Torlaschi/Adrian Arturo Yacopini i Wiazowiczem. Dave Ingels/Michał Wrzos/Kurt Keysers nie wrócili na trasę.

Jutro na zawodników czeka etap z Arequipy do boliwijskiego La Paz. Odcinek szósty będzie liczył 758 kilometrów i 313 sportowej jazdy. Natomiast w piątek będzie dzień przerwy przed drugą częścią rajdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *