Rajd Dakar: Mr. Dakar blisko zwycięstwa, świetna jazda Sonika

Autor: | 13 stycznia 2017

Sebastien Loeb/Daniel Elena zwyciężyli na jedenastym etapie Rajdu Dakar. Francusko-monakijski duet pokonał Stephane’a Peterhansela/Jean-Paula Cottret o 18 sekund oraz Orlando Terranovę/Andreasa Schulza o 6:37 minuty.

Dziewięciokrotni mistrzowie WRC wygrali już czwarty etap podczas tej imprezy, jednak wiele wskazuje na to, że nie da im to zwycięstwa. Przed ostatnim sprinterskim etapem do Buenos Aires liczącym ledwie 64 kilometry oesowej jazdy tracą 5:32 minuty do Peterhansela, któremu jedynie katastrofa może zabrać kolejną wygraną w najtrudniejszym rajdzie świata.

Na niezagrożonym trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej znajdują się Cyril Despres/David Castera, którzy tracą ponad pół godziny do lidera, ale mają też godzinę i 20 minut przewagi nad czwartymi Ginielem De Villiersem/Dirkiem Von Zitzewitzem. Tuż za kierowcą z RPA jest Terranova, który jeśli utrzyma swoją dobrą formę z końcówki rajdu, to powinien jutro rzucić wyzwanie zawodnikowi Toyoty.

Kuba Przygoński/Tom Colsoul jechali dziś dobrym tempem i osiągnęli 13. pozycję, chociaż znów mieli kłopoty. Problemem załogi Mini był brak możliwości chłodzenia turbosprężarki, przez co głównym zadaniem na ten etap było przetrwanie i dojechanie do mety. Jednak mimo tego udało się awansować na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, bowiem bardzo słabo poszło dziś Borisowi Grafulikowi/Filipe Palmeiro.

W kategorii motocykli jedenasty oes padł łupem Joan Barreda Bort. Hiszpan pokonał Paulo Goncalvesa oraz Adriena Van Beverena. Piąty był Sam Sunderland, który ma gigantyczną przewagę w generalce i nie powinien mieć problemu z triumfem w Dakarze. Dalej są Matthias Walkner oraz Van Beveren. Paweł Stasiaczek był dziś 77., a w klasyfikacji generalnej jest 76.

Wśród quadów zdecydowanie najszybszy był Sergey Karyakin, który ma już ogromną przewagę w klasyfikacji i podobnie jak Sunderland – jutro prawdopodobnie przypieczętuje wygraną. Drugie miejsce zajął Rafał Sonik, a trzeci był Pablo Copetti. Polak notuje świetną końcówkę rajdu i przesunął się już na czwartą pozycję w generalce. Sporo stracił Ignacio Casale, dojeżdżając do mety dopiero na dziewiątej lokacie, chociaż jest cały czas drugi w klasyfikacji. Kamil Wiśniewski był ósmy, a w generalce jest 10.

Eduard Nikolaev/Evgeny Yakovlev/Vladimir Rybakov wygrali etap w kategorii ciężarówek. Rosyjska załoga Kamaza jest już bardzo blisko triumfu w Dakarze. Na piątej pozycji uplasowali się Gerard De Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald, którzy umocnili się na trzecim miejscu w generalce.