Fot. Dakar Rally


Rajd Dakar: Mr Dakar po raz czternasty! Przygoński wyrównuje swój rekord, pierwsza w pełni polska załoga na podium!

Autor: | 15 stycznia 2021

Stephane Peterhansel/Edoaurd Boulanger (Mini) pewnie wygrali 43. edycję Rajdu Dakar. Dla kierowcy czternasta wygrana w tej słynnej imprezie – ósma za kierownicą samochodu, a wcześniej sześciokrotnie był najlepszy w kategorii motocyklowej. Natomiast dla Boulangera to premierowa wygrana. Kuba Przygoński/Timo Gottschalk (Toyota) zajęli świetne czwarte miejsce. Dla naszego kierowcy to powtórzenie najlepszego wyniku w imprezie, po raz pierwszy był klasyfikowany tak wysoko dwa lata temu. 

Ostatni etap z Yanbu do Dżeddy miał 452 kilometry, w tym 225 oesowych. Tym bardziej było bardziej płasko, bowiem najwyżej zawodnicy wspięli się na około 400 m.n.p.m., ale były też fragmenty, kiedy jazda odbywała się na poziomie morza. Był to tradycyjny etap z tego roku – 48% stanowiła ciemna ziemia, 40% piasek, 11% wydmy, a 1% asfalt. Cały dystans tegorocznego Dakaru wyniósł 7699 kilometrów, natomiast długość prób sportowych to 4731 kilometrów.

Dzisiejszy etap wygrali Carlos Sainz/Lucas Cruz (Mini) przed Nasserem Al-Attiyahem/Matthieu Baumelem (Toyota) i Peterhanselem. Przygoński był szósty, a Martin Prokop/Viktor Chytka (Ford) mieli szesnasty czas. Finalnie ze spokojną przewagą triumfował Mr Dakar. Jechał bardzo mądrze, a kiedy trzeba było zaatakować, zrobił to i wypracował sobie spory zapas. Drugi Nasser był szybki w wielu etapach, sporo zabrakło do zwycięstwo. Sainz, czyli ubiegłoroczny triumfator nie miał prędkości na walkę z nimi, ale też miał kilka problemów technicznych, dlatego trzecia lokata musi zadowolić. Przygoński miał bardzo dobre tempo przez niemal cały rajd, ale też sporo pecha. Przebił wiele opon i był bliski wycofania, bowiem na jednym z odcinków zużył zapasowe koła i musiał czekać przy trasie aż ktoś użyczy mu swojego zapasu. Na szczęście zrobił to Shameer Variawa i Kuba osiągnął metę w bardzo dobrym stylu. Prokop był dziewiąty. Sebastien Loeb/Daniel Elena (BRX) mieli dużo wpadek i kłopotów technicznych, przez co nie dojechali do końca rajdu.

W motocyklach najlepsi dziś byli Ricky Brabec, Kevin Benavides (obaj Honda) i Matthias Walkner (KTM). Konrad Dąbrowski (KTM) zajął 28. miejsce. W generalnej klasyfikacji zwyciężył Benavides przed Brabekiem i Samem Sunderlandem (KTM). Dąbrowski osiągnął dobrą 28. lokatę. Pozostali Polacy – Maciej Giemza, Adam Tomiczek (obaj Husqvarna) i Jacek Bartoszek (KTM) mieli wypadki i kontuzje (Adam wyłącznie kontuzję), dlatego nie ukończyli zmagań.

W quadach (wszyscy Yamaha) najmocniejsi byli Pablo Copetti, Manuel Andujar oraz Kamil Wiśniewski, który zaliczył pierwsze etapowe podium w tym roku. W generalce wygrał Andujar, a za nimi uplasowali się Enrico oraz Copetti. Wiśniewski osiągnął najlepsze w karierze, czwarte miejsce.

Wśród ciężarówek dwunasty etap wygrali Martin Macik/Frantisek Tomasek/David Svanda (Iveco). Drudzy byli Anton Szibałow/Dimitrij Nikitin/Iwan Tatarinow, a trzeci Dimitrij Sotnikow/Rusłan Achmadiejew/Iłgiz Achmetzianow (obie załogi Kamaz). Rosjanie tradycyjnie już wygrywają Dakar, tym razem padł on łupem Sotnikowa. Drugi był Szibałow, a trzeci Airat Mardiejew/Dimitrij Swistunow/Achmet Galiautdinow (Kamaz).

W lekkich pojazdach pierwsze etapowe zwycięstwo zaliczyli Kris Meeeke/Wouter Rosegaard (PH-Sport), a za nimi finiszowali Reinaldo Varela/Maykel Justo i Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (obie załogi Can-Am). Aron Domżała/Maciej Marton mieli dziewiąty czas, a Marek Goczał/Rafał Marton piętnasty (obie Can-Am). W generalce triumfowali Francisco Lopez Contardo/Juan Pablo Latrach Vinagre (Can-Am) przed Austinem Jonesem/Gustavo Gugelmin (Can-Am) i Domżałą. Michał Goczał był czwarty, Marek ósmy, a Meeke 38. Aron i Maciej są pierwszą polską załogą, która osiąga podium Dakaru. Mielśmy już nasze podia w wykonaniu Krzysztofa Hołowczyca czy Dariusza Rodewalda, ale oni zawsze mieli zagranicznych partnerów w samochodach. Jeszcze był Rafał Sonik, który w quadach indywidualnie wygrywał, lecz Domżała/Marton to pierwsza pełna polska załoga samochodowa, która osiąga taki sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *