Rajd Dakar: Peterhansel powiększa przewagę, straty Przygońskiego i Sonika

Autor: | 9 stycznia 2017

Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret byli najszybsi na trasie skróconego siódmego etapu Rajdu Dakar. Drugi czas osiągnęli Sebastien Loeb/Daniel Elena, a trzeci Giniel De Villiers/Dirk Von Zitzewitz.

W ten sposób Peterhansel powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Loebem do 1:57 minuty i wydaje się, że to między dwoma Francuzami powinna rozstrzygnąć się walka o zwycięstwo w Dakarze 2017. Bowiem zajmujący trzecie miejsce Nani Roma/Alex Haro Bravo wywalczyli piąty czas i tracą już 11 minut do lidera. Tuż za podium generalki znajdują się Cyril Despres/David Castera, którzy dziś byli siódmi. Czwartą pozycję zajęli dziś Mikko Hirvonen/Michel Perin i umocnili się na piątej lokacie w klasyfikacji.

Po dwóch poprzednich etapach, które były bardzo udane dla Kuby Przygońskiego/Toma Colsoula, tym razem nie było już tak dobrze. Załoga Mini zajęła 15. miejsce ze stratą 18 minut. W klasyfikacji generalnej polsko-belgijski duet spadł z szóstego miejsca na ósme.

W klasie motocykli najlepszy był Ricky Brabec przed Paulo Goncalvesem i Samem Sunderlandem, który utrzymuje się na pozycji lidera rajdu. Anglik ma 17:45 minuty przewagi nad Fabio Quintanillą i 22:16 nad Adrienem Van Beverenem. Adam Tomiczek zajął świetne 15. miejsce i w generalce przesunął się na 40. pozycję. Paweł Stasiaczek był dziś 69., natomiast w klasyfikacji ogólnej jest 81.

Wśród quadowców najlepszy był Sergey Karyakin, który pokonał o dwie minuty Axela Dutrie i aż o 9 Ignacio Casale. Rosjanin objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, gdzie notuje 5:16 minuty przewagi nad Simonem Vitse. Zaledwie cztery sekundy za Francuzem jest jego rodak Dutrie. Dopiero czwarty jest Casale, który traci już 15 minut do lidera. Rafał Sonik był 13. na dzisiejszej próbie i pozostał na dziesiątej pozycji w klasyfikacji, jednak traci już niespełna trzy godziny do Karyakina. Kamil Wiśniewski był dwunasty, a w generalce jest 14.

Nadal liderami w klasie ciężarówek są Gerard de Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald, którzy dziś zajęli czwartą pozycję. Na siódmym etapie najlepsi byli Rosjanie Dmitry Sotnikov/Ruslan Akhmadeev/Igor Leonov.