Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Dakar: Straty Loeba, etap dla Peterhansela

Autor: | 14 stycznia 2019

Stephane Peterhansel/David Castera wygrali siódmy etap Rajdu Dakar i wrócili na drugą lokatę w klasyfikacji. Tym razem Sebastien Loeb/Daniel Elena stracili 30 minut, choć mieli dziś najlepsze czyste tempo.

Dzisiejsza pętla mająca start i metę w San Juan de Marcona liczyła to poza pierwszym i dziesiątym etapem, najkrótsza część rywalizacji. Wszyscy mieli do zaliczenia 309 kilometrów oesowych + 84 kilometry dojazdówki. Co daje 393 kilometry w trakcie etapu.

Peterhansel wygrał etap i ponownie znalazł się na drugim miejscu. Dalej byli Nani Roma/Alex Bravo, Carlos Sainz/Alex Haro Bravo, Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel i Cyril Despres/Jean-Paul Cottret. Kuba Przygoński/Tom Colsoul mocno zaczęli ten etap, ale między WP3 a 4 stracili 12 minut, dlatego dojechali do mety z 20 minutami straty i siódmym czasem. Benediktas Vanagas/Sebastian Rozwadowski mieli 16. czas. Loeb na początku próby stracił 39 minut, prawdopodobnie myląc trasę. Jednak tempo miał tak świetne, że na mecie zmniejszył stratę do 26 minut i uplasował się na jedenastej lokacie.

Liderem pozostaje Al-Attiyah z 29-minutową przewagą nad Peterhanselem. Trzeci jest Roma, czwarty Loeb, piąty Despres, a szósty Przygoński. Vanagas spadł na jedenastą pozycję.

Wśród motocyklistów najszybszy był Sam Sunderland przed Jose Ignacio Cornejo Florimo, Rickym Brabekiem, Adrienem Van Beverenem i Luciano Benavidesem. Maciej Giemza był dziewiętnasty, a Adam Tomiczek 24.

W generalce na prowadzenie wrócił Brabec. Dalej są Van Beveren, Price, Sunderland i Pablo Quintanilla, który dziś na oesie stracił 21 minut i spadł z pozycji lidera. Tomiczek jest 19., a Giemza 22.

W quadach znów bez sensacji. Nicolas Cavigliasso pewnie wygrywa etap. To już jego szóste oesowe zwycięstwo w tegorocznym Dakarze. Dalsze miejsca zajęli Alexandre Giroud, Manuel Andujar, Gustavo Gallego i Jeremias Gonzalez Ferioli. Kamil Wiśniewski był szósty.

Ogólnie lideruje Cavigliasso przed Feriolim, Gallego, Giroudem i Andujarem. Wiśniewski jest szósty w generalce.

Siódmy w kategorii SxS padł łupem Francisco Lopeza Contardo/Alvaro Juana Leona Quintanilli. Za nimi uplasowali się Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin, Rodrigo Javier Moreno Piazzoli/Jorge Gabriel Araya Diaz, Marcos Baumgart/Kleber Cincea i Cristian Baumgart/Alberto Andreotti. Maciej Domżała/Rafał Marton wczoraj nie dokończyli oesu, a dziś zajęli 18. pozycję. Znów jednak stracili bardzo dużo. Dotychczasowi liderzy, Gerard Farres Guell/Daniel Oliveras Carreras i Siergiej Kariakin/Anton Wlasiuk zanotowali ogromne straty.

Prowadzenie objął Varela, a dalej są Contardo, Piazzoli, Guell i Casey Currie/Rafael Tornabell/Cordoba.

Wśród ciężarówek zdecydowanie wygrali Gerard de Rooy/Moises Torrallardona/Dariusz Rodewald. Za nimi w Top5 znaleźli się Siergiej Wiazowicz/Paweł Haranin/Andriej Żychulin, Eduard Nikołajew/Jewgienij Jakowlew/Władimir Rybakow, Federico Villagra/Adrian Arturo Yacopini/Ricardo Adrian Torlaschi i Maurik Van Den Heuvel/Peter Kuijpers/Martin Van Rooij.

W generalce na pozycji lidera pozostaje Nikołajew, który wyprzedza Dimitirja Sotnikowa/Ilnura Mustafina/Dimitrija Nikitina, de Rooya, Villagrę i Alesa Lopraisa/Petra Pokorę/Ferrana Marco Alcaynę.

Po półmetku powstała kategoria Semi 1/2, w której rywalizują załogi, które przed połową dystansu odpadły z rywalizacji. Nie ma tu podziału na klasy aut. Obecnie prowadzą tu Orlando Terranova/Bernardo Graue przed Martinem Kolomym/Rostislavem Plnym/Jirim Strossem, Martine Macikiem/Frantiskiem Tomaskiem/Lukasem Kalanką, Alberto Herrerą/Martinem Pina Gonzalezem/Paulo Fiuzą i Santiago Creelem Garza Riosem/Szymonem Gospodarczykiem.

Jutrzejszy etap z San Juan de Marcony do Pisco liczyć będzie 360 kilometrów próby sportowej + 215 dojazdówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *