Fot. Dakar Rally


Rajd Dakaru: Etap dla Yazeeda, Dobre tempo Przygońskiego

Autor: | 13 stycznia 2021

Yazeed Al-Rajhi/Dirk von Zitzewitz (Toyota) zwyciężyli w dziesiątym etapie Rajdu Dakar. Liderami z wyraźną przewagą pozostali Stephane Peterhansel/Edouard Boulanger (Mini). Kuba Przygoński/Timo Gottschalk po wczorajszym nieudanym dniu, dziś spisali się znacznie lepiej.

Etap z Neom do Al-Uli miał 583 kilometry długości, w tym 342 kilometry stanowił odcinek specjalny. Tym razem zawodnicy zjeżdżali mocno w dół. Zaczęli z pułapu wyższego niż 1000 m.n.p.m., a kończyli na 200 metrach wysokości. Tradycyjnie większość oesu stanowił piach i ciemna ziemia. Pierwsza nawierzchnia stanowiła 44% odcinka, a druga 42%. 12% jazdy zawodnicy rywalizowali na asfalcie, oraz po 1% jechali po kamieniach i po suchym jeziorze.

Yazeed notuje udany rajd. W klasyfikacji generalnej co prawda jest daleko, ale po sześciu latach przerwy wygrał oes, a dziś udało mu się to już po raz drugi. Chociaż miał też swoje problemy, bowiem kończył jazdę bez prawej tylnej opony. Złapał kapcia i ogumienie się odrywało, więc metę minął na samej obręczy. Za nim uplasowali się Nasser Al-Attiyah/Matthieu Baumel (Toyota) oraz Peterhansel. Carlos Sainz/Lucas Cruz (Mini) mieli czwarty czas, a Przygoński piąty. Po wczorajszych problemach Polak jechał bardzo dobrze i bez trudności. Martin Prokop/Viktor Chytka (Ford) mieli dopiero piętnasty wynik. W generalce prowadzi Peterhansel z wyraźną przewagą nad Nasserem oraz Sainzem. Przygoński jest czwarty, a Prokop dziewiąty.

Wśród motocykli Ricky Brabec był przed Joanem Barreda Bortem i Kevinem Benavidesem (wszyscy Honda). Konrad Dąbrowski (KTM) był 29. W klasyfikacji generalnej lideruje Benavides przed Brabekiem oraz Jose Ignacio Cornejo Florimo (Honda). Dąbrowski jest 31.

W quadach (wszyscy Yamaha) najlepszy był Italo Pedemonte przed Manuelem Andujarem i Alexandrem Giroud. Kamil Wiśniewski miał szósty wynik dnia. W ogólnej klasyfikacji prowadzi Andujar, a dalej plasują się Giroud i Giovanni Enrico. Wiśniewski jest szósty.

W ciężarówkach drugi etap wygrali Martin Macik/Frantisek Tomasek/David Svanda (Iveco). Drudzy byli Dimitrij Sotnikow/Rusłan Achmadiejew/Iłgiz Achmetzianow, a trzeci Airat Mardiejew/Dimitrij Swistunow/Achmet Galiautdinow (obie załogi Kamaz). W klasyfikacji generalnej prowadzi Sotnikow przed Antonem Szibałowem/Dimitrijem Nikitinem/Iwanem Tatarinowem (Kamaz) oraz Mardiejewem.

Wśród lekkich pojazdów najlepszy czas osiągnęli Siergiej Kariakin/Anton Wlasiuk, a dalej byli Austin Jones/Gustavo Gugelmin i Michał Goczał/Szymon Gospodarczyk (wszyscy Can-Am). Kris Meeke/Wouter Rosegaard (PH-Sport) byli na siódmej lokacie, więc wreszcie pojechali równy i dobry odcinek. Marek Goczał/Rafał Marton mieli dziesiąty wynik, a Aron Domżała/Maciej Marton (obie załogi Can-Am). Francisco Lopez Contardo/Juan Pablo Latrach Vinagre (Can-Am) utrzymali się na prowadzeniu w generalce. Drugi jest Jones, a trzeci Domżała. Michał Goczał jest czwarty, a Marek dziewiąty. Meeke zajmuje 41. lokatę.

Jutrzejszy etap prowadzić będzie z Al-Uli do Yanbu. Jego dystans wynosić będzie 557 kilometrów, a odcinek specjalny liczyć będzie 511 kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *