Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Estonii: Rovanpera na czele, kolejny pech Tanaka

Autor: | 17 lipca 2021

Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota) są liderami po pierwszym etapie 11. Rajdu Estonii. Za nimi są Craig Breen/Paul Nagle oraz Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (obie załogi Hyundai).

Przez większość dnia było ciepło, bowiem temperatura wynosiła około 26 stopni Celsjusza. Fragmentami jednak padał deszcz i warunki się zmieniały. Ogólnie duże znaczenie miała kolejność przejazdów, ponieważ mieliśmy sporo luźnego szutru, więc czołówka miała problemy.

Kilka duetów nie ukończyło dzisiejszej rywalizacji. Najboleśniejsze dla miejscowych kibiców było odpadniecie Otta Tanaka/Martina Jarveoji (Hyundai), więc reprezentantów gospodarzy. Estończycy byli liderami, ale przebili oponę i stracili czas na OS3. Zabrali na pętlę tylko jedno zapasowe koło i kiedy złapali kapcia na czwartej próbie, to stało się jasne, że musieli zakończyć swoją jazdę. Kolejny raz mają problemy i tracą szansę na podium, więc jest to dla nich pechowy sezon, bowiem umiejętności odmówić im nie można. Gus Greensmith/Chris Patterson (M-Sport-Ford) byli na czwartym miejscu, ale awarii w ich aucie uległa prawdopodobnie pompa wody i musieli się zatrzymać. Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota) po czwartym odcinku byli na trzeciej lokacie, ale wycofali się z całego rajdu z powodu kontuzji pilota. Brytyjczyk zmaga się z bólem szyi i pleców, dlatego nie duet Toyoty nie mógł dalej brać udziału w Rajdzie Estonii.

Rovanpera korzystał z dobrych warunków dla niego do ścigania się, bowiem miał już względnie oczyszczoną trasę. Był bardzo szybki i bezbłędny, co na razie daje mu prowadzenie. Podobny opis jazdy pasuje do Breena, który przegrywa z Finem, ale jest bardzo blisko, ponieważ dzieli ich tylko 8,5 sekundy. Trzeci jest Neuville, który nie jechał na samym przodzie stawki, ale i on odczuwał trudności związane z ilością szutru. Dodatkowo przebił lewą tylną oponę i stracił sporo czasu, ale potem przyspieszał i skończył dzień na trzeciej pozycji. Czwarci są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota), którzy tradycyjnie jako liderzy mistrzostw zmagali się z czyszczeniem trasy. Jednak po raz kolejny świetnie sobie radzą i mimo strat czasowych, mają dobrą lokatę przed drugim etapem walki.

Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota) sprawiają wrażenie, że nie czują się najlepiej na tych bardzo szybkich szutrach. Nie mają wybitnego tempa, popełniają błędy, raz nawet pomylili drogę. Muszą przetrwać i spróbować się poprawić, bo w innym przypadku mimo lepszej pozycji startowej, znów zanotują straty do Ogiera. Na szóstym miejscu są Teemu Suninen/Mikko Markkula (M-Sport-Ford). Finowie jadą nieźle, ale najpierw złapali kapcia, a potem mieli chwilowe problemy z pompą wody, jak Greensmith. Lecz w ich przypadku była to krótka usterka i udało im się dokończyć jazdę.

Dalej są Pierre-Louis Loubet/Florian Haut-Labourdette (Hyundai) wypadli z trasy na ostatnim piątkowym OS9, ale wrócili do jazdy, lecz w trybie drogowym z dojazdówki, więc byli bardzo wolni. Kończą dzień niecałe siedem sekund za Suninenem i jutro mogą powalczyć, ale dziś byli wolniejsi. Trudno się temu dziwić, ponieważ trasy przypominają fińskie szutry, więc drogi, które Teemu zna bardzo dobrze. Dziesiątkę zamykają Aleksiej Łukjaniuk/Yarosław Fiodorow, Andreas Mikkelsen/Ola Floene oraz Emil Lindholm/Reeta Hamalainen (wszystkie załogi Skoda).

W WRC-2 lideruje Mikkelsen przed Nikołajem Griazinem/Konstantinem Aleksandrowem (Volkswagen) i Madsem Ostbergiem/Torsteinem Eriksenem (Citroen). W WRC-3 prowadzi Łukjaniuk, a dalej są Lindholm oraz Egon Kaur/Silver Simm (Volkswagen). Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak (Skoda) jadą równo i na razie pewnie. Zajmują czwarte miejsce w swojej klasie. W kategorii juniorskiej na prowadzeniu są Sami Pajari/Marko Salminen, za nimi plasują się Jon Armstrong/Phil Hall i Martin Koci/Petr Tesinsky (wszyscy M-Sport-Ford).

Sobotnia część rywalizacji rozpocznie się odcinkiem Peipsiaare, który rozpocznie się o godzinie 7:06 polskiego czasu.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *