Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Rajd Finlandii: Tanak nie pozostawia złudzeń

Autor: | 28 lipca 2018

Ott Tanak/Martin Jarveoja zdecydowanie prowadzą przed ostatnim dniem Rajdu Finlandii. Estończycy są na autostradzie do domowego triumfu Toyoty i tylko kataklizm może im to zabrać.

W okolicach Jyvaskyli wciąż jest gorąco. Mieliśmy słoneczną pogodę, a temperatura w cieniu wynosiła 30 stopni Celsjusza.

Tanak wyraźnie pokazuje, że na bardzo szybkich rajdach czuje się jak ryba w wodzie. Cały czas atakuje, wygrywa oesy i oddalił się już od Madsa Ostberga/Torsteina Eriksena na 39 sekund. To oznacza, że sprawa zwycięstwa jest rozstrzygnięta, o ile Estończykowi nie przydarzy się żadna przykra niespodzianka.

Z kolei Ostberg musi mocno bronić swojej pozycji. Rano szło mu jeszcze dobrze, ale popołudniu raportował, że jego Citroen stał się bardzo trudny w prowadzeniu. Tracił sporo czasu i jego przewaga nad Jari-Mattim Latvalą/Miikką Anttilą stopniała już tylko do 5,4 sekundy. Na czwartą pozycję wskoczyli Esapekka Lappi/Janne Ferm, jadący rewelacyjnie od wczorajszej popołudniowej pętli. Dziś awansowali z siódmej lokaty, więc wykonali kawał świetnej roboty.

Hayden Paddon/Sebastian Marshall tracą do nich niewiele, ale Lappi ma zdecydowanie lepsze tempo. Dla kierowcy z Nowej Zelandii ewentualne piąte miejsce byłoby dobrym rezultatemKolejne trzy pozycje to M-Sport-Ford, który wyraźnie odstaje od konkurencji. Szóści są Teemu Suninen/Mikko Markkula, którzy dziś jechali przeciętnie i tracili czas. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia wydaje się, że zdają sobie sprawę z wad swojego sprzętu i jadą bez wielkiego ryzyka. Doceniają to, że prawdopodobnie odrobią nieco punktów do Thierry’ego Neuville’a/Nicolasa Gilsoula.

Ósme miejsce mają na razie Elfyn Evans/Daniel Barritt i raczej to nie ulegnie zmianie. Są wolniejsi od Ogiera, a znajdujący się za nimi Craig Breen/Scott Martin są za daleko, by odrobić czas. Dziesiątkę zamyka Neuville, który jest drugi na trasie, więc wciąż nie ma łatwego zadania. Na jedenaste miejsce awansowali Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, tracą przeszło cztery minuty do Thierry’ego, więc nie mają szans na wbicie się do dziesiątki. Z kolei Khalid Al-Qassimi/Chris Patterson na pierwszym dzisiejszym oesie uszkodzili tylne zawieszenie i musieli się wycofać z tego etapu.

W WRC-2 prowadzenie objęli Eerik Pietarinen/Juhana Raitanen. Dalej są Jari Huttunen/Antti Linnaketo oraz Gus Greensmith/Craig Parry. Dotychczasowi liderzy, Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen uderzyli w coś w koleinie na hamowaniu i uszkodzili samochód, przez co spadli na czwartą lokatę. Z kolei Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermoen rozbili się. Norwegowie zrobili to na OS18, natomiast Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur wypadli na trzynastej próbie.

Finałowy dzień rajdu rozpocznie się odcinkiem Laukaa o godzinie 7:38 polskiego czasu.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *