Fot. Sophie Graillon


Rajd Katalonii: Ogier ściga Latvalę

Autor: | 27 października 2018

Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila wyszli na prowadzenie w Rajdzie Katalonii. Zbliżają się do nich Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy mogą objąć prowadzenie w cyklu po tej rundzie.

Pogoda popołudniu była zmienna. Wciąż było mokro, ale deszczu było już niewiele, więc bardziej sprawdzały się miękkie opony. Takowe założyli do swych Sebastien Loeb/Daniel Elena, Dani Sordo/Carlos del Barrio oraz Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul.

Latvala był wciąż bardzo szybki i wykorzystuje potencjał Toyoty. Jednak pod koniec dnia stracił tempo i był zbyt ostrożny. Dlatego Ogier zbliża się do niego w szybkim tempie i ma spore szanse na triumf w Katalonii. Jednak to może obrócić się przeciwko niemu, bowiem jeśli zostanie liderem mistrzostw, to w Australii będzie otwierał trasę i straci sporo czasu, co może kosztować go szósty z rzędu tytuł. Seb niepotrzebnie miał założone pełne deszczówki, ale tłumaczył, że to sport zespołowy i takie były decyzje ekipy. Niestety synoptycy M-Sport-Ford popełnili tym razem błąd.

Na przeciwnym biegunie znalazł się Loeb, ale przez to, że jechał pod koniec stawki na OS14, to i on stracił czas. Bowiem w trakcie trwania tego odcinka zaczęło padać, więc czołowi zawodnicy poprzedniego dnia, którzy kończyli tę próbę w kategorii WRC jechali w gorszych warunkach. Czwarci są Elfyn Evans/Daniel Barritt, którzy usiłują utrzymać się w czołówce. Ich najważniejszym zadaniem na niedzielę będzie utrzymanie za sobą Neuville’a, by Ogier odrobił do Belga więcej punktów.

Thierry wygrał popołudniu dwa odcinki i mocno zbliżył się do czołówki, dzięki trafionej strategii. Ogiera będzie mu ciężko dogonić, ale realne jest ogranie Evansa oraz Loeba. Dopiero na szóstej lokacie znajdujemy Sordo. Hiszpan nie do końca radził sobie z warunkami, a na deszczowej końcówce OS14 stracił ponad 20 sekund i spadł z drugiej pozycji na szóstą. Esapekka Lappi/Janne Ferm już nie pierwszy raz nie uniknęli błędów. Jadąc na szóstym biegu obrócili się, ale wyratowali się i poza stratą kilkunastu sekund nic się nie stało.

Óśmi są Ott Tanak/Martin Jarveoja, którzy jechali szybko na pierwszych dwóch oesach, ale również oni stracili czas na czternastej próbie. Za nimi znajdują się Craig Breen/Scott Martin, którzy znów się obrócili. Dziesiątkę zamykają Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, znów jadący niepewnie w mokrych warunkach. Jedenastą lokatę zajmują Teemu Suninen/Mikko Markkula, a dziewiętnastą Khalid Al-Qassimi/Chris Patterson.

W WRC-2 prowadzą Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen przed Janem Kopeckim/Pavlem Dreslerem i Nilem Solansem/Markiem Martim. Eric Camilli/Benjamin Veillas musieli zakończyć ten etap przedwcześnie po awarii skrzyni biegów. Petter Solberg/Veronica Engan są na czwartej lokacie, a tuż za nimi jadą Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur zajmują 16. pozycję.

Finałowy etap Rajdu Katalonii rozpocznie się odcinkiem Riudecanyes o godzinie 7:35.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *