Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Rajd Katalonii: Wielki Ott Tanak! Zmiana mistrza w WRC

Autor: | 27 października 2019

Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul triumfowali w Rajdzie Katalonii. Najważniejsi są jednak ci, którzy zajęli drugą lokatę. Ott Tanak/Martin Jarveoja w ten sposób po raz pierwszy w karierze sięgają po tytuł Rajdowych Mistrzostw Świata. Podium zamknęli Dani Sordo/Carlos del Barrio. Dodatkowe punkty na Power Stage zdobyli Tanak, Evans, Neuville, Sordo i Ogier.

Przez cały weekend mieliśmy dobre warunki atmosferyczne do rywalizacji. Dzięki temu był to naprawdę emocjonujący rajd.

Neuville od początku zapowiadał walkę o zwycięstwo i w piątek objął prowadzenie. Jechał bardzo rozsądnie, kontrolując swoje tempo i bez trudu mógł w ten sposób sięgnąć po wygraną. Tanak miał ciężko, bowiem w piątek czyścił trasę na szutrowej części rajdu. Jednak cały czas atakował i na asfalcie zaczął przesuwać się w górę klasyfikacji. Dziś wskoczył na drugą lokatę, a do tego dołożył wygraną na Power Stage i bardzo pewnie sięgnął po mistrzostwo świata. To swoista zmiana warty w WRC, bowiem po raz pierwszy od 2004 roku mamy mistrza, który nie pochodzi z Francji.

Podium zamyka Sordo, który chciał pokazać się z jak najlepszej strony na swojej ziemi i to się udawało. Pod koniec nieco mu zabrakło rytmu i stracił drugie miejsce na rzecz Tanaka, ale i tak może być zadowolony z występu. Dalej mamy Sebastiena Loeba/Daniela Elenę. Ich tempo w ten weekend było szarpane. Najpierw nie mogli znaleźć przyczepności, ale potem wskoczyli nawet na pierwsze miejsce w generalce. Niestety później nie mogli utrzymać prędkości i tracili kolejne lokaty.

Piąci byli Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, którzy mieli tempo mocno średnie. Tylko 14 sekund dalej uplasowali się Elfyn Evans/Scott Martin, a przeszło pół minuty stracili do nich Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen. Na ósmej pozycji znajdujemy Sebastiena Ogiera/Juliena Ingrassię, którzy w piątek mieli awarię układu kierowniczego i stracili dużo czasu. Już na tamtym etapie wiedzieli, że mistrzostwo w tym roku nie będzie dla nich. Dziesiątkę zamknęli Mads Ostberg/Torstein Eriksen oraz Eric Camilli/Benjamin Veillas.

Kris Meeke/Sebastian Marshall wypadli z trasy na OS8 i dojechali do mety dopiero na 30. miejscu. 10 lokat dalej uplasowali się Takamoto Katsuta/Daniel Barritt, oni mieli awarię skrzyni biegów. Mety nie osiągnęli Esapekka Lappi/Janne Ferm, którzy na OS5 wycofali się po awarii silnika.

W WRC-2 Pro wygrał Ostberg przed Janem Kopeckim/Janem Hlouskiem i Kalle Rovanperą/Jonne Halttunenem. Natomiast w kategorii niefabrycznej zwyciężył Camilli przed Emilem Lindholmem/Mikaelem Korhonenem oraz naszym duetem Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak. Dla nich był to ostatni występ w roku i obecnie plasują się na trzeciej pozycji w mistrzostwach.

Ostatnią rundą sezonu będzie szutrowy Rajd Australii, który odbędzie się w dniach 14-17 listopada.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *