Fot. Ott Tanak / FB


Rajd Katalonii: Zdecydowane prowadzenie Tanaka

Autor: | 26 października 2018

Ott Tanak/Martin Jarveoja spokojnie prowadzą w 54. Rajdzie Katalonii. Estończycy wykorzystują swoją pozycję startową podczas szutrowego etapu i zaatakowali. Drudzy są Elfyn Evans/Daniel Barritt, a za nimi Dani Sordo/Carlos del Barrio.

Jest nieco chłodniej niż wczoraj, ale dla samochodów i zawodników to lepsze warunki. Termometry wskazują 21 stopni Celsjusza i cały czas jest bezchmurnie.

Tanak po raz kolejny pokazał, że Toyota na szutrze jest najmocniejsza i pozwala na jazdę zupełnie inną prędkością. Ott musi atakować, bo to właściwie jego ostatnia szansa na mistrzowski tytuł w tym roku. Jeśli nie odrobi części strat do Sebastiena Ogiera i Thierry’ego Neuville’a to w Australii jego nadzieje będą już iluzoryczne.

Druga i trzecia lokata pokazują, jak bardzo dziś warunki decydują o układzie sił. Evans, tracący 11 sekund do Tanaka, oraz Sordo, który jest ponad 7 sekund za Elfynem, również mieli dobre pozycje startowe. To samo tyczy się Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera, chociaż oni słabo zaczęli ten dzień. Jednak OS4, czyli 38-kilometrowa próba szutrowo-asfaltowa padła ich łupem, dlatego awansowali z ósmej pozycji na czwartą.

Piąci są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Mimo bycia drugą załogą na trasie mają dobre tempo, chociaż na OS10 wyjechali poza drogę i stracili trochę czasu. Tuż za nimi znajdują się Sebastien Loeb/Daniel Elena, którzy wolno się rozkręcają, ale jadą coraz lepiej. Lepiej prezentowali się do tej pory Craig Breen/Scott Martin, ale obrócili się na OS4 i spadli o dwie lokaty.

Zgodnie z oczekiwaniami słabiej idzie Thierry’emu Neuville’owi/Nicolasowi Gilsoulowi. Otwierają trasę i nie mają dobrego tempa. To oznacza, że prawdopodobnie w ten weekend stracą pozycję liderów cyklu. Dziewiąci są Esapekka Lappi/Janne Ferm, którzy wyjechali poza trasę i podobnie jak Ogier, stracili kilkanaście sekund. Dziesiątkę zamykają Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, którzy byli drudzy, ale złapali kapcia na OS4. 11. miejsce zajmują Teemu Suninen/Mikko Markkula, 24. Ken Block/Alessandro Gelsomino, a 27. Khalid Al-Qassimi/Chris Patterson.

W WRC-2 rządzi Volkswaen. Prowadzą Eric Camilli/Benjamin Veillas przed Petterem Solbergiem/Veronicą Engan oraz Janem Kopeckim/Pavlem Dreslerem, którzy w ten weekend przypieczętują tytuł w tej klasie. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajmują 9. miejsce, a Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur uszkodzili zawieszenie i wycofali się z dzisiejszego etapu.

Popołudniowa pętla rozpocznie się odcinkiem Gandesa o godzinie 15:23.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *