Fot. Citroen Racing


Rajd Meksyku: Czarny piątek dla Finów, pogoń Loeba

Autor: | 10 marca 2018

Dani Sordo/Carlos del Barrio utrzymują się na prowadzeniu w Rajdzie Meksyku, trzeciej rundzie tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata. Jednak ich przewaga nad Sebastienem Loebem/Danielem Eleną wynosi już tylko 7,2 sekundy. Do walki o zwycięstwo włączyli się też Ott Tanak/Martin Jarveoja, tracący 11 sekund. 

Popołudniu pogoda nie zmieniała się. Wciąż było słonecznie i gorąco, co doskwierało załogom i ich samochodom. W takich warunkach łatwiej popełnić błąd, o czym przekonali się Finowie. Teemu Suninen/Mikko Markkula mieli kraksę na trasie El Chocolate. Na tej samej próbie Esapekka Lappi/Janne Ferm wypadli z trasy. Oba duety w ten sposób zakończyły piątkowy etap. Natomiast Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila musieli wycofać się z rywalizacji po OS8 z uwagi na awarię alternatora. Po tych wydarzeniach Latvala jest 12., Lappi 18., a Suninen 19. Do jazdy nie wrócą już Elfyn Evans/Daniel Barritt. Wczoraj rano mieli kraksę, ale dojechali do końca pętli. Jednak pilot trafił do szpitala z podejrzeniem wstrząsu mózgu i duet M-Sportu zakończył udział w Rajdzie Meksyku.

Popołudniu Sordo starał się oszczędzać opony i już tak mocno nie naciskał. To wszystko wykorzystywał Loeb, którego tempo ciągle wzrasta i zbliża się do kierowcy Hyundaia. Na trzecią lokatę wskoczył Tanak, który popołudniu zdecydowanie przyspieszył i wyraźnie pokazuje, że chce bić się o zwycięstwo. Jedenaście sekund to mało, więc z pewnością ma na to spore szanse.

Kris Meeke/Paul Nagle spadli na czwartą lokatę i mocno oddalili się od podium. Załoga Citroen obróciła się na Czekoladzie i na Ortedze, przez co straciła sporo czasu. Brytyjczycy muszą oglądać się za siebie, bowiem tylko 5,2 sekundy za nimi są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy popołudniu mimo słabej pozycji startowej potrafili utrzymać tempo Sordo. Francuzi obrócili się na El Chocolate i na chwilę stracili piątą lokatę, ale szybko ją odzyskali. W sobotę powinni przyspieszyć, bowiem ich pozycja na trasie będzie nieco lepsza.

Tuż za nimi jadą Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger. Norwegowie jadą w tempie Ogiera i starają się go wyprzedzić, ale nie jest to łatwe. Dziś będą jechali w zbliżonych warunkach, więc załodze Hyundaia tym ciężej będzie awansować. Stawkę aut WRC, które nie będą musiały korzystać z Rally2, zamykają Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul. Później okazało się, że rano Belgowie nie mieli kłopotów z silnikiem, a z nadmiernym zużyciem paliwa, przez co jego ciśnienie spadło. Popołudniu mieli kłopoty z układem kierowniczym. Tracą dużo czasu do Mikkelsena, a dziś znów będą otwierać trasę.

Czołową dziesiątkę zamykają trzy najlepsze duety WRC-2: Pontus Tidemand/Jonas Andersson, Gus Greensmith/Craig Parry oraz Pedro Heller/Pablo Olmos. Szwedzi są ponad trzy minuty przed Brytyjczykami, a chilijsko-argentyńska załoga traci do liderów kategorii przeszło siedem minut.

Sobotni etap rozpocznie się odcinkiem Guanajuatito o godzinie 15:33 polskiego czasu.

Fot. ewrc-results.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *