Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Monte Carlo: Prowadzenie Ogiera i odpadnięcie Tanaka

Autor: | 24 stycznia 2021

Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota) wysunęli się na prowadzenie w 89. Rajdzie Monte Carlo. Francuzi przed finałowym dniem mają 13 sekund zapasu nad Elfynem Evansem/Scottem Martinem (Toyota).

Warunki znów były trudne. Fragmentami odcinki przypominały te, które znamy z rund w pełni zimowych. Dlatego tym razem nie było wątpliwości i wiadomo było, że najlepszą opcją będą śniegowe opony i te z kolcami. Dziś odbywały się tylko trzy odcinki, ale emocji było sporo. Z rywalizacji odpadli niestety Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai). Na OS9 zaliczyli dwa kapcie przez co nie mogli ukończyć etapu, bowiem zapasowe opony im się skończyły. W niedzielę nie wrócą do rywalizacji, bowiem regulamin Monte Carlo zabrania korzystania z systemu Rally2 ostatniego dnia.

Ogier wygrał dziś tylko OS9. Na drugiej próbie zawodnicy jadący z tyłu nie mieli przyczepności, bowiem pierwsze rozjechali resztki śniegu i pozostał sam lód na drodze. A na ostatnim dzisiejszym odcinku kontrolował tempo, by nie popełnić błędu. Evans szybko stracił prowadzenie, bowiem na OS9 Seb zdeklasował całą stawkę. OS11 wygrał, ale z małą przewagą nad Francuzem, więc ciężko mu będzie wygrać, ale zapewnił, że będzie wywierał presję. Na trzecie miejsce wskoczyli Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota). Finowie jadą bardzo solidny rajd i jutro stoczą bitwę, by na podium stanęły załogi tylko jednego producenta.

Jednak nie będzie to proste, bo świetne tempo dziś mieli Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai). Tracą równe siedem sekund do Kalle, więc sprawa może być otwarta, biorąc pod uwagę fakt, że belgijski kierowca lepiej czuje warunki Monte od młodego Fina. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai) jechali niezłym rytmem do momentu potwierdzenia, że w rajdzie nie ma już Tanaka. Hiszpan poczuł odpowiedzialność, aby dwa Hyundaie były w punktach i mocno zwolnił. Na szóste miejsce wskoczyli Takamoto Katsuta/Daniel Barritt (Toyota). Dalsze miejsca w dziesiątce zajmują Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda) i Gus Greensmith/Elliott Edmondson (M-Sport-Ford). Ostatnia z załóg brytyjskiego teamu w WRC przeplatała dobrą jazdę z wyjątkowo ostrożną. Jeśli będą jechać dobrze, powinni dogonić Mikkelsena. Dalej są Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (M-Sport-Ford) oraz Eric Camilli/Francois-Xavier Buresi (Citroen). Pierre Louis Loubet/Vincent Landais (Hyundai) wrócili do rywalizacji i zajmują 21. miejsce.

W WRC-2 prowadzi Mikkelsen przed Fourmaux i Camillim. Natomiast w WRC-3 liderami są Yoann Bonato/Benjamin Boulloud, a dalsze lokaty zajmują Yohan Rossel/Benoit Fulcrand i Nicolas Ciamin/Yannick Roche (wszyscy Citroen).

Finałowy etap rozpocznie się odcinkiem Puget-Théniers – La Penne, który rozpocznie się o godzinie 8:30.

Fot. ewrc-results.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *