Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Rajd Portugalii: Dominacja Toyoty, problemy Sordo i Loeba

Autor: | 1 czerwca 2019

Po pierwszym dniu 53. Rajdu Portugalii, który stanowi siódmą rundę tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata liderują Ott Tanak/Martin Jarveoja. Prowizoryczne podium uzupełniają dwie inne załogi Toyoty.

W Porto, gdzie znajduje się baza rajdu mamy piękną pogodę. Temperatury dochodzą do 28 stopni Celsjusza i jest cały czas słonecznie. Przez to w autach jest bardzo ciepło, ale można było się spodziewać takiej pogody.

Estończyk startował jako drugi, przez co nie miał najłatwiejszej sytuacji, ale od samego początku atakował i jechał na 100% możliwości samochodu i swoich umiejętności. To mu daje pewne prowadzenie w rajdzie, a dziś będzie startował na końcu stawki WRC, więc jego pozycja jest komfortowa.

17 sekund za Tanakiem jadą Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, którzy mimo dużo lepszej kolejności przejazdów nie byli w stanie rzucić rękawicy partnerowi z ekipy. Finowie przede wszystkim powinni martwić się tym, co jest za nimi, bowiem tylko 5 sekund dalej są Kris Meeke/Sebastian Marshall, a więc trzeci duet japońskiego zespołu.

Nie jest jednak tak, że Toyota ma gigantyczną przewagę i za nią jest wielka przerwa. Faworyci indywidualnych mistrzostw wciąż się nie poddają. Czwarci są Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul, którzy mieli trochę problemów z setupem samochodu, a nie było serwisu w połowie dnia, więc był to spory kłopot. Tylko 1,6 sekundy za rywalami do tytułu znajdują się Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, którzy otwierali trasę i tracili czas, ale mimo wszystko strata ledwie 25 sekund do lidera po takim dniu walki zasługuje na duży szacunek.

Na szóste miejsce spadli Teemu Suninen/Marko Salminen, którzy radzili sobie dobrze i korzystali z pozycji startowej. Niestety na przedostatnim odcinku specjalnym prawdopodobnie w coś uderzyli i uszkodzili układ hamulcowy, więc musieli bardzo zwolnić. Kilka sekund tracą do nich Gus Greensmith/Elliott Edmondson, debiutujący w aucie klasy WRC. Z kolei Esapekka Lappi/Janne Ferm ogólnie mają dobre tempo, lecz na OS3 złapali kapcia i stracili sporo sekund. Dlatego znajdują się w klasyfikacji za dwiema załogami M-Sport-Ford. Dziesiątkę zamykają liderzy klas odpowiednio WRC-2 i WRC-2 Pro: Ole Christian Veiby/Jonas Andersson oraz Jan Kopecky/Pavel Dresler.

Niestety kilka załóg miało kłopoty techniczne. Na OS5 Elfyn Evans/Scott Martin, musieli się zatrzymać, bowiem mieli awarię elektryki. Udało im się jednak kontynuować jazdę i ukończyli dzień na 16. miejscu. Sebastien Loeb/Daniel Elena natomiast zmagali się z niskim ciśnieniem paliwa w ich Hyundaiu. Również oni naprawili usterkę, ale stali aż 17 minut, więc w generalce są na 45. lokacie. Dani Sordo/Carlos del Barrio, czyli pierwsi liderzy rajdu również mieli awarię ciśnienia. Oni zajmują 49. miejsce.

W WRC-2 Pro prowadzi Kopecky przed Kalle Rovanperą/Jonne Halttunenem oraz Łukaszem Pieniążkiem, który w ten weekend po raz pierwszy jedzie w mistrzostwach świata z Jakubem Gerberem, a nie Przemysławem Mazurem. Natomiast w niefabrycznej kategorii za Veibym znajdują się Nikołaj Griazin/Jarosław Fiodorow oraz Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais.

Sobotni etap rajdu rozpocznie się próbą Vieira do Minho o godzinie 9:38.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *