Fot. Red Bull Content Pool


Rajd Portugalii: Ogromna przewaga Neuville’a, kraksa Meeke’a

Autor: | 19 maja 2018

Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul powiększają przewagę w 52. Rajdzie Portugalii. Po pierwszej sobotniej pętli duet Hyundaia jest 29,9 sekundy przed Elfynem Evansem/Danielem Barrittem. Z kolei Brytyjczycy mają tylko pięć sekund przewagi nad Danim Sordo/Carlosem del Barrio.

W okolicach Porto wciąż panują bardzo dobre warunki. Jest ciepło i słonecznie, ale sama charakterystyka imprezy i miękka nawierzchnia na pierwszych pętlach oraz koleiny na drugich nie ułatwiają sprawy zawodnikom. Dziś mieliśmy kolejną ofiarę tego rajdu. Na OS12, czyli najdłuższym w całej imprezie o nazwie Amarante, Kris Meeke/Paul Nagle wypadli z trasy i polecieli w las. To zakończyło ich dzisiejszy występ.

Liderem wciąż jest Neuville, który ma otwartą drogę do zwycięstwa w Portugalii. Na jedenastej próbie nieco stracił, ale tłumaczył, że jechał ostrożnie, by zachować opony na 37-kilometrowe Amarante. Na tym odcinku odjechał rywalom i ma niespełna pół minuty przewagi nad Evansem. Walijczyk nie ma tempa, żeby walczyć z Belgiem i musi bronić się przed Sordo. Bowiem jedzie w kratkę i jego przewaga nad Hiszpanem stopniała do pięciu sekund.

Dani wciąż jedzie solidnie i ma spore szanse na kolejne podium, co czyni go jednym z najrówniejszych zawodników z czołówki. Niespełna 20 sekund za nim jadą Teemu Suninen/Mikko Markkula, ale wydaje się, że są niegroźni dla kierowcy Hyundaia. Bowiem muszą skupić się na tym, by utrzymać za sobą Esapekkę Lappiego/Janne Ferma. Najlepszy w ten weekend duet Toyoty jest już niecałe pięć sekund za rodakami.

W miarę niezłe tempo utrzymują Mads Ostberg/Torstein Eriksen, ale odstają od reszty. Citroen na asfalcie jest konkurencyjny, lecz na szutrze wręcz przeciwnie. Ponad dwie minuty dalej jadą Craig Breen/Scott Martin tracący dziś sporo czasu przez otwieranie trasy. Dziesiątkę zamykają trzy najlepsze załogi WRC-2: Stephane Lefebvre/Gabin Moreau, Pontus Tidemand/Jonas Andersson oraz Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur. Polacy mają sporą przewagę za rywalami z tyłu, więc spokojnie mogą myśleć o lokacie na podium.

Dziś do rywalizacji wrócili Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger, Sebastien Ogier/Julien Ingrassia oraz Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, którzy zajmują odpowiednio 27., 37., oraz 45. miejsca. Niestety swój udział w rajdzie zakończyli już Ott Tanak/Martin Jarveoja oraz Hayden Paddon/Sebastian Marshall. Duet Toyoty w związku z wpadnięciem na kamień i wyciekiem oleju z chłodnicy i niemożności naprawy tej usterki na miejscu nie jest w stanie jechać dalej. Z kolei załoga Hyundaia miała spory wypadek i kierowcy trafił na kontrolę do szpitala, gdzie pozostał do wieczora. Nie było szans, by odbudować ich rajdówkę, więc i oni mogą już myśleć o Rajdzie Sardynii.

Popołudniowa pętla rozpocznie się powtórnym przejazdem odcinka Vieira do Minho o godzinie 16:08.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *