Fot. Aleksiej Łukjaniuk / FB


Rajd Wysp Kanaryjskich: Pewne prowadzenie Łukjaniuka

Autor: | 4 maja 2018

Aleksiej Łukjaniuk liderują po pierwszym pełnym dniu 42. Rajdu Wysp Kanaryskich, który stanowi drugą rundę tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy. Drudzy są Nikołaj Griazin/Jarosław Fiodorow, a trzeci Fabian Kreim/Frank Christian.

Pogoda w Las Palmas nie zmienia się. Przez cały dzień było słonecznie, a termometry pokazywały 20 kresek na plusie. To nie oznacza jednak, że zawodnicy mieli łatwe zadanie. Bowiem na Kanarach dużym wyzwaniem jest dobór opon, który szybko niszczą się na tutejszym asfalcie.

Liderem z przewagą ponad 20 sekund jest Łukjaniuk, który spokojnie realizuje swój plan na drugie z rzędu zwycięstwo w tej imprezie. Rosjanin najpierw wypracował sobie zapas, a teraz może spokojnie kontrolować sytuację. Widać dużą zmianę w jego jeździe, bo jeszcze rok temu mimo przewagi jechałby wszystko, a dziś jest rozsądniejszy.

Drugi jest Griazin, który powinien mieć przed sobą spokojną sobotę. Strata do Rodaka jest duża, więc nie powinien mu zagrozić, natomiast Kreim jest aż 30 sekund z tyłu, więc i Niemiec będzie miał trudności z poprawieniem pozycji. Dla niego już trzecia lokata jest sporym sukcesem, bowiem najlepsza jego lokata na koniec rundy ERC to piąte miejsce dwa lata temu w Barum.

Za podium spadli Jose Antonio Suarez/Candido Carrera, ale są ledwie trzy sekundy za Kreimem, więc walka o trzecie miejsce może być zacięta. Między pozostałymi załogami w dziesiątce są tylko kilkosekundowe odstępy, więc i tu mogą być roszady. Pozycje 5-10 zajmują: Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais, Bruno i Hugo Magalhaesowie, Laurent Pellier/Geoffrey Combe, Norbert Herczig/Ramon Ferencz, Grzegorz Grzyb/Jakub Wróbel oraz Ivan Ares/Jose Pintor.

Grzyb jedzie dobrym tempem, choć na OS2 przydarzył mu się błąd i stracił na tamtej próbie 36 sekund do zwycięzcy odcinka, którym był Pellier. Jednak na koniec dnia wskoczył do czołowej dziesiątki i jeśli utrzyma prędkość, to może nawet walczyć o podium. Innym Polakom idzie słabiej. Łukasz Habaj/Daniel Dymurski zajmują 12. lokatę, Hubert Ptaszek/Maciej Szczepaniak 14., a Aleksander Zawada/Grzegorz Dachowski 17.

Finałowy etap imprezy rozpocznie się próbą Arucas o godzinie 10:42.

Fot. FIA ERC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *