Fot. Hyundai Motorsport


Rajd Ypres: Neuville blisko zwycięstwa

Autor: | 15 sierpnia 2021

Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe utrzymują prowadzenie w Rajdzie Ypres. Drudzy wciąż są Craig Breen/Paul Nagle (obie załogi Hyundai). Na trzecie lokacie znajdują się Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota).

Warunki były podobne, jak w piątek. Mieliśmy słoneczną pogodę, było 25 stopni Celsjusza, więc wszystko było optymalne, by się ścigać. Trasa też nie odbiegała od wczorajszej. Wąskie drogi asfaltowe z piachem, który był wrzucany przez auta ścinające nieco zakręty.

Neuville kontrolował tempo, ale też był bardzo szybki. Było to konieczne, ponieważ jego przewaga nad Breenem nie była ogromna. Nieco ją zwiększył i może być spokojny przed ostatnim etapem. Breen starał się atakować, ale nie miał na tyle prędkości. Poza tym musi grać zespołowo, bowiem to jego kolega walczy o powrót do gry o tytuł mistrzowski. Evans jest pół minuty za Irlandczykiem i musi walczyć jedynie o utrzymanie swojej pozycji. Jechał równo i na razie jest trzeci, ale wszystko może się zmienić.

Czwarci Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (Toyota) jadą wysoko i starają się rywalizować z bardziej doświadczonymi załogami, ale nie jest to łatwe, bowiem jest to rajd, na którym trzeba sporo doświadczenia, którego młodemu kierowcy brakuje. Dalej są Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota), którzy walczą z zespołowymi kolegami. Francuzi chcą ich pokonać, szczególnie Evansa, z którym bezpośrednio walczą o tytuł. Wciąż są blisko i jutro jeszcze wiele może się zmienić. Seb początkowo nie mógł złapać rytmu, ale dziś popołudniu już był bardzo mocny i jeśli utrzyma to tempo, może awansować nawet na podium.

Na szóste miejsce spadli Ott Tanak/Martin Jarveoja (Hyundai). Estończycy to prawdziwi pechowcy sezonu. Już kilka razy urywali zawieszenie w tym roku, a dziś złapali kapcia, mieli problem ze sprawną zmianą koła i stracili aż trzy minuty. Dziesiątkę zamykają Sebastien Bedoret/Francois Gilbert (Skoda), Yohan Rossel/Alexandre Coria (Citroen), Pieter Jan Michiel Crecco/Jasper Vermeulen (Skoda) i Vincent Verschueren/Filip Cuvelier (Volkswagen).

Gus Greensmith/Chris Patterson (M-Sport-Ford) wrócili do rywalizacji po wczorajszym wypadnięciu i otwierają trasę. Zajmują obecnie 62. miejsce. Takamoto Katsuta/Keaton Williams (Toyota) mieli kraksę na OS10 i wycofali się z rajdu z powodu dużych uszkodzeń samochodu. Z kolei Pierre-Louis Loubet/Florian Haut-Labourdette (Hyundai) wypadli z trasy już na OS9, a więc pierwszej dzisiejszej próbie. Oni jutro powinny wrócić do rywalizacji. Zgodnie z zapowiedziami Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (M-Sport-Ford) po piątkowym wypadku nie byli już w stanie kontynuować rajdu.

W WRC-2 prowadzi Oliver Solberg/Aaron Johnston przed Jarim Huttunenem/Mikko Lukką (obie załogi Hyundai) i Nikołajem Griazinem/Konstantinem Aleksandrowem (Volkswagen). Z kolei w WRC-3 lideruje Bedoret, a dalej są Rossel oraz Crecco. W juniorskiej klasie na prowadzeniu są Jon Armstrong/Phil Hall, a na kolejnych pozycjach plasują się Sami Pajari/Marko Salminen oraz Robert Virves/Aleks Lesk.

Finałowy etap belgijskiego rajdu rozpocznie się w niedzielę o godzinie 8:30 odcinkiem Stavelot.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *