Fot. Toyota Gazoo Racing WRC


Szutrowy Rajd Szwecji: Toyoty rządzą na pierwszym shakedownie

Autor: | 13 lutego 2020

Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen wygrali pierwszy odcinek testowy rozpoczynający szokujący Rajd Szwecji. Toyoty rządziły na pierwszym dzisiejszym shakedownie i wydaje się, że ten zespół jest faworytem szutrow0-zimowej drugiej rundy WRC.

Niestety pogoda nie pomogła organizatorom. Wczoraj padał śnieg, ale plusowe temperatury sprawiają, że na razie mamy do czynienia z szutrowym rajdem. Rano rozegrano pierwszą próbą testową Skalla o długości 7,21 kilometra. Wieczorem odbędzie się drugi shakedown na torze w Karlstad.

Rovanpera zaliczył cztery przejazdy i w ostatnim osiągnął świetny wynik 3:57,7. Drudzy byli Sebastien Ogier/Julien Ingrassia ze stratą 3,5 sekundy, a ledwie jedną dziesiątą dalej znaleźli się Elfyn Evans/Scott Martin. To oznacza, że czołową trójkę tworzą załogi Toyoty. Najlepsi z reszty byli Craig Breen/Paul Nagle, których pierwotnie miało nie być w Skandynawii.

Piąty wynik mieli Ott Tanak/Martin Jarveoja, którzy uplasowali się aż 7 sekund za Rovanperą. Niespodziewanie na szóstej pozycji znajdujemy Takamoto Katsutę/Daniela Barritta. Japońsko-brytyjski duet skorzystał z mocy Yarisa WRC na szybkich trasach w Szwecji. Dopiero za nimi znajdujemy pierwszego Forda, którym jadą Teemu Suninen/Jarmo Lehtinen.

Ósmi byli Jari-Matti Latvala/Juho Hanninen, startujący prywatnie autem Toyoty. Dziesiątkę zamknęli Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul i Esapekka Lappi/Janne Ferm. Toyoty pokazały moc, ale pozycje Tanaka czy Neuville’a nie są miarodajne w perspektywie całego rajdu.

W WRC-2 najlepsi byli Mads Ostberg/Torstein Eriksen przed Nikołajem Griazinem/Jarosławem Fiodorowem oraz Adrienem Fournauxem/Renaudem Jamoulem. Natomiast w WRC-3 najlepszy czas wykręcili Jari Huttunen/Mikko Lukka, a dalej byli Eerik Pietarinen/Miikka Anttila i Oliver Solberg/Aaron Johnston.

Drugi oes testowy rozpocznie się dziś o godzinie 20:08 w Karlstad.

Fot. ewrc-results.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *