WRC: Thierry Neuville liderem po pierwszej pętli, fantastyczny Teemu Suninen

Autor: | 10 czerwca 2016

Thierry Neuville prowadzi w 13. Rajdzie Sardynii po pierwszych pięciu odcinkach specjalnych. Jari-Matti Latvala traci do niego 1,5 sekundy, a Sébastien Ogier już 23,7 sekundy.

Warunki panujące na Sardynii są bardzo trudne, ale tego należało się spodziewać. Jest bardzo gorąco, a szybkie i wąskie trasy również nie ułatwiają zadania kierowcom. Największym wyzwaniem dla załóg jest odpowiedni dobór opon, aby być szybkim od pierwszego odcinka, a jednocześnie, żeby ogumienie nie zużyło się zbyt szybko.

Neuville i Latvala świetnie korzystają z bardziej odległej pozycji na drodze i względnie wyczyszczonej trasy. Pierwszą dzisiejszą próbę Ardara – Ozieri wygrał kierowca Volkswagena, ale na dwóch ostatnich najszybszy był Belg i to on został liderem rajdu. Ogier już tradycyjnie walczy z czyszczeniem trasy, co na Sardynii jest trudniejsze niż podczas wielu innych szutrowych rund. Mimo tego wygrał OS3 i utrzymuje dobrą pozycję.

– Oczywiście droga jest już bardziej czysta. Staramy się stworzyć z tego naszą przewagę. Na pierwszym odcinku obróciliśmy się, ale poza tym możemy być zadowoleni z tej pętli – powiedział Neuville.

Niespodziewanie czwarte miejsce zajmuje Mads Østberg, który powraca do dobrej jazdy. W Argentynie i Portugalii jego tempo nie było najlepsze, ale tutaj jest ono satysfakcjonujące. Za nim jest Andreas Mikkelsen, narzekający na szybkie zużycie opon w swoim Polo R WRC. Norweg podobnie jak Ogier boryka się z czyszczeniem drogi, ale nie ma takiego tempa jak Francuz. Szósty Dani Sordo jedzie spokojnie, ale mimo tego miał problemy z utrzymaniem się na trasie.

– Bardzo trudno jest jechać. Samochód jest podsterowny i nadsterowny. To nieprawdopodobne. Prawie wypadliśmy w pierwszym zakręcie – opowiedział Hiszpan na mecie OS5.

Siódmy jest rutynowany Henning Solberg. Norweg cieszy się swoją jazdą i stara się być jak najszybszym. Prawdziwą sensacją jest ósma pozycja Teemu Suniena. Kierowca Škody Fabii R5 imponuje swoim tempem. Utalentowany Fin jest szybszy od wielu załóg w samochodach klasy WRC. Szef Toyoty Tommi Mäkinen musi żałować, że wypuścił z rąk takiego zawodnika. Dziewiąte miejsce zajmuje Hayden Paddon, który na OS4 obrócił się, a wracając na drogę uderzył w ścianę i uszkodził koło. Dziesiątkę zamyka Ott Tänak jadący z dobrą szybkością, ale na ostatniej próbie opony DMACK założone w jego Fieście zużyły się i Estończyk stracił dużo czasu.

– Jest całkiem dobrze. Są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę podczas serwisu, ale nie ma problemu – stwierdził Suninen.

Warunki atmosferyczne nie oszczędzają samochodów. Kevin Abbring od samego początku dnia ma napęd na przednią oś i nie ma szans na dobry wynik we Włoszech. Podobne problemy spotkały Erica Camilliego na OS3 i on także notuje duże straty. Yazeed Al-Rajhi oraz Valery Gorban 700 metrów po starcie pierwszego dzisiejszego odcinka specjalnego wypadli z trasy i zakończyli swoją jazdę.

W kategorii WRC2 prowadzi Suninen przed Esapekką Lappim i Nicolasem Fuchsem. Jego przewaga nad głównymi konkurentami wynosi już ponad 20 sekund. W klasie WRC3 liderem jest Fabio Andolfi z przewagą nad Damiano De Tomasso i Igorem Giustim.

Popołudniowa pętla zamykająca piątkowe zmagania na Sardynii rozpocznie się o godzinie 15:15 od ponownego przejazdu próby Ardara – Ozieri.

Pozycja Kierowca Zespół Czas/Strata
1. Thierry Neuville Hyundai Motorsport N 38:33.9
2. Jari-Matti Latvala Volkswagen Motorsport +1,5
3. Sébastien Ogier Volkswagen Motorsport +23,7
4. Mads Østberg M-Sport World Rally Team +25,5
5. Andreas Mikkelsen Volkswagen Motorsport II +35,1
6. Dani Sordo Hyundai Motorsport +38,7
7. Henning Solberg Henning Solberg +54,3
8. Teemu Suninen Škoda Motorsport +54,6
9. Hayden Paddon Hyundai Motorsport +1:00,3
10. Ott Tänak DMACK World Rally Team +1:10,5