Fot. Rally Ypres


WRC: Ypres zastąpi Wielką Brytanię!

Autor: | 8 stycznia 2021

WRC Promoter musiało dokonać zmian w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata na sezon 2021. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W tym roku rajd miał odbyć się w Irlandii Północnej, ale epidemia powoduje, lokalne władze nie są pewne co do finansowania imprezy, więc należało odwołać rundę. 

Na miejsce wyspiarskiej imprezy ma wskoczyć Rajd Ypres, a więc belgijska asfaltowa runda. Już drugi rok z rzędu Ypres awaryjnie wskakuje do kalendarza WRC. Jednak w zeszłym roku pandemia spowodowała, że ostatecznie najlepsi rajdowi zawodnicy świata nie przyjechali w to miejsce. Jeśli tym razem uda się rozegrać rundę, Belgia zostanie 35. krajem, w którym zorganizowany będzie rajd WRC. Dokładny termin ma zostać jeszcze potwierdzony, ale promotor twierdzi, że Ypres odbędzie się w sierpniu.

Ostatecznie harmonogram sezonu obejmuje jedenaście rund. Zaczniemy od Monte Carlo, a potem zawodnicy pojadą kolejno w Chorwacji, Portugalii, Włoszech, Kenii, Estonii, Finlandii, Belgii, Chile, Hiszpanii i Japonii.

– Ypres jest niezwykle popularnym kamieniem węgielnym rajdów europejskich od ponad pół wieku. Jego awans do WRC będzie jednym z najpotężniejszych wyzwań sezonu i cieszę się, że mistrzostwa w końcu odwiedzą Belgię po zeszłorocznym niefortunnym odwołaniu. Trudna mieszanka wąskich asfaltowych pasów z dużymi rowami wzdłuż dróg, w połączeniu z niektórymi odcinkami w ciemności i możliwością mieszanej pogody, zapewni fanom mnóstwo wrażeń i emocji – powiedział Jona Siebel, dyrektor WRC Promoter.

Potwierdza on też, że w tym trudnym czasie organizatorzy Rajdu Wielkiej Brytanii nie byli pewni otrzymania dotacji od rządu. Było to niezbędne, by runda mogła się odbyć, więc promotor działał zapobiegliwie i od razu znalazł zastępstwo.

– To smutne, że WRC nie będzie cieszyć się pięknem Irlandii Północnej w tym roku, ale pandemia nadal wpływa na globalną gospodarkę. Nasz entuzjazm dla rundy WRC jest nadal silny i nie możemy się doczekać kontynuacji naszych dyskusji co do 2022 roku – dodał.

Dyrektor rajdowy FIA, Yves Matton stwierdził, że kalendarz na sezon 2021 był ogromnym wyzwaniem w czasie obostrzeń i światowego kryzysu. Francuz jest też przygotowany na to, że będą momenty w tym roku, kiedy będzie trzeba działać szybko i podejmować decyzje na podstawie lokalnych przepisów.

– Kalendarz 2021 został opracowany na tle wyzwań związanych z pandemią Covid-19 i wiedzieliśmy, że prawdopodobnie w tym nowym roku będziemy musieli stawić czoła bieżącym problemom. Bobby Willis i jego zespół włożyli dużo pracy i wysiłków, aby sprowadzić WRC do Irlandii Północnej i jesteśmy bardzo rozczarowani, że w tym roku nie będzie rajdu w Wielkiej Brytanii. Jest to szansa dla Rajdu Ypres, aby wejść do stawki po zeszłorocznej próbie. Zaprezentuje on DNA rajdu trasą, która łączy Ypres ze Spa-Francorchamps, dwoma kultowymi obiektami belgijskiego sportu motorowego. Z niecierpliwością czekam na to – powiedział Matton.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *