Król Karol ogłosił pogrzeb królowej jako króla w dniu 19 września

  • Karol oficjalnie ogłoszony królem
  • Pogrzeb królowej odbędzie się 19 września
  • „Myśleliśmy, że jest niezwyciężona” – William
  • 96-letnia królowa Elżbieta zmarła w czwartek

LONDYN, 10 września (Reuters) – Pogrzeb królowej Elżbiety odbędzie się w poniedziałek, 19 września, poinformowali w sobotę urzędnicy królewscy, po tym, jak jej syn Karol został oficjalnie ogłoszony nowym królem Wielkiej Brytanii. Wieki.

Śmierć 96-letniego monarchy wywołała łzy, smutek i pełne miłości hołdy nie tylko ze strony rodziny królowej i wielu Brytyjczyków, ale z całego świata – odzwierciedlając jego obecność na światowej scenie od 70 lat.

„Wszyscy myśleliśmy, że jest niepokonana” – powiedział jej wnuk książę William, obecnie następca tronu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To surrealistyczne” – powiedział podczas spaceru przed Zamkiem Windsor, gdy on i jego żona Kate po raz pierwszy od dwóch lat pojawili się blisko publicznie ze swoim młodszym bratem Harrym i jego żoną Meghan – śmierć Elizabeth pomoże uzdrowić. Między synami Karola.

Dębowa trumna Elżbiety, ozdobiona królewskim sztandarem Szkocji i zwieńczona kwiatowym wieńcem, leżała w sali balowej Balmoral Castle, jej letnim domu w Szkocji, gdzie zmarła spokojnie w czwartek.

W niedzielę zostanie przewieziony karawanem przez odległe górskie wioski w sześciogodzinną podróż do stolicy Szkocji, Edynburga, aby umożliwić ludziom złożenie hołdu. Czytaj więcej

Trumna zostanie zabrana do Londynu we wtorek, gdzie będzie leżała w Pałacu Buckingham, a następnie do Westminster Hall, aż pogrzeb odbędzie się 19 września o godzinie 11:00 (1000 GMT) w Opactwie Westminsterskim.

Śmierć Elżbiety, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, wywołała falę emocji na całym świecie. Budynki i punkty orientacyjne w Europie, Ameryce i Afryce są podświetlone na czerwono, biało i niebiesko flagi Wielkiej Brytanii.

73-letni Karol natychmiast zastąpił swoją matkę, ale rada akcesyjna zebrała się w St James’s – najstarszym pałacu królewskim w Wielkiej Brytanii – zbudowanym dla Henryka VIII w latach 30. XVI wieku – aby w sobotę ogłosić go królem.

W skład rady – złożonej z Tajnych Radnych, pełniącej od wieków funkcję doradczą monarchy – wchodzi jej syn i spadkobierca William, żona Camilla i nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Sześciu byłych premierów, starszych biskupów i polityków skandowało „Boże chroń króla”.

„Jestem głęboko świadomy obowiązków i ciężkiej odpowiedzialności tego wielkiego dziedzictwa i suwerenności” – powiedział Charles. „Spróbuję podążać za inspirującym przykładem, który został ustanowiony”.

Później, w Galerii Proklamacji, na balkonie nad Klasztornym Dziedzińcem Pałacu św. Jakuba, Król Podwiązki, David White, w towarzystwie innych w złotych i czerwonych szatach heraldycznych, przy dźwiękach trąb odczytał Proklamację Główną.

Żołnierze w tradycyjnych, szkarłatnych mundurach krzyczeli „biodra, biodra, hurra”.

Na boisko wpuszczono kilkaset osób, w tym małe dzieci na ramionach rodziców, kobietę trzymającą kwiaty i osoby starsze na skuterach inwalidzkich.

Królewska bomba

Karol jest 41. monarchą w linii, której początki sięgają czasów normańskiego króla Wilhelma Zdobywcy, który objął angielski tron ​​w 1066 roku. Sobotnie wydarzenia były odzwierciedleniem zapowiedzi nowych królów i królowych sprzed setek lat.

Został królem i głową państwa 14 krajów, w tym Australii, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei, nie tylko Anglii.

Było to pierwsze telewizyjne ogłoszenie monarchy. Dla większości Brytyjczyków był to pierwszy raz w życiu, ponieważ Elżbieta była jedyną monarchinią, jaką znali. Karol miał zaledwie 3 lata, kiedy został królową w 1952 roku.

Wielka Brytania ogłosiła, że ​​żałoba będzie trwała do pogrzebu Elżbiety, który będzie świętem państwowym. Oczekuje się udziału przywódców z całego świata, w tym prezydenta USA Joe Bidena.

Koronacja Karola odbędzie się w późniejszym terminie, którego termin nie jest jeszcze jasny. Między objęciem królowej Elżbiety a jej koronacją w 1953 r. upłynęło 16 miesięcy.

Jego najstarszy syn William, lat 40, został nowym księciem Walii, tytuł tradycyjnie posiadany przez następcę tronu, a żona Williama Kate została księżną Walii.

Para była bardzo publiczna z Harrym i Meghan, księciem i księżną Sussex, po podjęciu decyzji o opuszczeniu królewskich obowiązków i przeprowadzce do Kalifornii w 2020 roku.

Harry i Meghan przypadkowo wzięli udział w jakiejś charytatywnej imprezie w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu i nawet nie spodziewali się, że zobaczą Williama – dopóki ich babcia nie zmarła.

Jednak cała czwórka stała razem i rozmawiała krótko, chociaż wyglądali bardzo niezręcznie i nie spędzali ze sobą zbyt wiele czasu podczas 40-minutowego spaceru w Windsor, po telefonie Williama do brata.

Królewskie źródło powiedziało, że był to ważny pokaz solidarności w niezwykle trudnym czasie dla rodziny.

’Bardzo emocjonalny’

Tymczasem w Balmoral trójka najmłodszych dzieci królowej – Anne, Andrew i Edward – oraz ich własne rodziny również wystąpiły publicznie, dziękując tłumowi, zanim udały się do pobliskiego kościoła, aby wśród kwiatów zapoznać się z wiadomościami.

Jedna z córek księcia Andrzeja, księżniczka Eugenia, otarła łzy i przytuliła ojca.

„To bardzo emocjonująca chwila, bardzo szczera” – powiedział lokalny biznesmen Ian Smith, który stał przed barykadami. „To naprawdę wyjątkowe, że przybyli, aby nas docenić i możemy im pokazać nasze wsparcie”.

Elżbieta, najstarsza i najdłużej urzędująca głowa państwa na świecie, zasiadła na tronie 6 lutego 1952 roku w wieku 25 lat, po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI.

Przez dziesięciolecia był świadkiem sejsmicznych zmian w strukturze społecznej, politycznej i gospodarczej swojego kraju. Podczas swojego długiego panowania była chwalona za modernizację monarchii, pomimo intensywnej analizy mediów i publicznego cierpienia jej rodziny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Kate Holden i Michaela Holdena Dodatkowe sprawozdania Muwiji M, Petera Nichollsa i Alistaira Smouta w Londynie oraz Andrew MacAskilla w Balmoral w Szkocji; Montaż przez Andrew Heavensa, Christinę Fincher i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *