Panika w związku z ewakuacją al-Shifa w Gazie, izraelska armia odmawia wydania takiego rozkazu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

W szpitalu, który od kilku dni oblegają izraelskie wojska, przebywa ponad 7 000 osób, w tym krytycznie chorzy.

Źródła medyczne w placówce powiedziały Al Jazeerze, że siły izraelskie nakazały lekarzom, pacjentom i przesiedleńcom szpitala Al-Shifa w Gazie ewakuację kompleksu medycznego, dając im na to godzinę, a niektórych zmuszając do opuszczenia szpitala na muszce.

Ale jeden Opublikuj na X W sobotę armia izraelska zaprzeczyła, jakoby kogokolwiek zmuszała do opuszczenia szpitala, twierdząc, że IDF „przyjęły prośbę dyrektora szpitala Shifa i zezwoliły dodatkowym mieszkańcom Gazy, którzy przebywali w szpitalu, na opuszczenie szpitala bezpieczną drogą”.

Mohammed Jagout, dyrektor generalny szpitali w Gazie, powtórzył Al Jazeerze: „Kategorycznie zaprzeczam tym fałszywym zarzutom. [from the Israeli army] … Mówię wam, że zostaliśmy wypędzeni na muszce.

W Al-Shifie schroniono ponad 7 000 osób, w tym krytycznie chorych pacjentów i noworodki walczące o życie. Obiekt od kilku dni jest oblężony przez siły izraelskie.

Lekarz z Al-Shifa powiedział Al Jazeerze, że otrzymał od Izraelczyków rozkaz opuszczenia kraju „za godzinę”, około 9:00 czasu lokalnego (7:00 GMT), ale ewakuacja wszystkich „nie jest możliwa”.

Sytuacja wywołała „wielką panikę i strach” w szpitalu – doniosła Youmna Elzayed z Al Jazeery z Khan Younis w południowej Gazie. „Nie mają ambulansów, którymi można by przewieźć pacjentów i wcześniaki na południe [of Gaza].”

Wśród osób w Al-Shifa jest co najmniej 300 pacjentów, z których część lub większość jest w stanie poważnym lub krytycznym, a także tysiące wysiedlonych rodzin.

Należą do nich „co najmniej 35 wcześniaków, które już od ośmiu dni znajdują się poza inkubatorami z powodu braku tlenu i prądu” – powiedziała Elsayed. Bez inkubatorów pozostało 39 dzieci; Czterech zmarło w piątek późnym wieczorem, a pięciu jest obecnie w stanie krytycznym – dodał nasz korespondent.

„Z powodu braku paliwa w Gazie i na obszarach północnych nie ma transportu, dlatego ludzie powinni wychodzić pieszo. Lekarze mówią nam, że nie jest możliwa ewakuacja pieszo tak wielu osób. Lekarze nie chcą też porzucać swoich pacjentów” – powiedział.


’Straszny’

Omar Zaqout, kierownik szpitala, powiedział Al Jazeerze po upływie terminu wyznaczonego przez armię izraelską w sobotni poranek, że rozpoczęły się przymusowe ewakuacje, a sceny na zewnątrz obiektu są „przerażające”.

„Polecono nam wyjść przez Al-Wehta Road. Na drodze walają się dziesiątki ciał” – powiedział. „Wielu bezdomnych, którzy nie mogą chodzić, pozostaje na wolności”.

Munir Al-Barsh, lekarz w szpitalu Al-Shifa, powiedział, że armia izraelska ostrzegła wszystkich wychodzących, aby szli w jednym rzędzie, machając białą chusteczką.

„Byli upokarzani przez żołnierzy na całej drodze” – powiedział Al-Barsh Al Jazeerze.

„Wielu pacjentów umieszczono na wózkach inwalidzkich lub na łóżkach na kółkach. Członkowie rodziny byli zmuszeni do niesienia rannych dzieci lub sami rodzice… To były przerażające, bezprecedensowe sceny” – powiedział.

Lekarze powiedzieli, że armia izraelska poleciła ludziom ewakuować się ulicą Al-Rashid, a nie zwykłą ulicą lub trasą, którą uciekają ludzie na południe – ulicą Salah Al-Din.

(Al Jazeera)

ElSayed powiedział, że armia nie zapewniła paliwa do ambulansów ani samochodów do transportu pacjentów, wcześniaków i przesiedlonych rodzin.

W szpitalu od co najmniej tygodnia brakuje żywności, wody, prądu i tlenu, a od dwóch dni izraelskie wojsko i czołgi przeprowadzają nalot na szpital.

Izrael twierdził, że pod szpitalem znajdowało się centrum dowodzenia Hamasu, ale nie znalazł żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia. Hamas i personel szpitala zawsze odrzucali izraelskie roszczenia.

Zaqout dodał, że brak zaopatrzenia w wodę w al-Shifa spowodował, jak to określił, „brak higieny i czystości”.

„Przerwa w dostawie prądu trwała ponad trzy tygodnie. Niemowlęta i noworodki są pozbawione tlenu. To nic innego jak średniowieczna jaskinia” – powiedział.

W odpowiedzi na eksmisje Autonomia Palestyńska, która rządzi okupowanym Zachodnim Brzegiem, wydała oświadczenie.

„Eksmisja Al-Shifa pogłębia katastrofę humanitarną i ekologiczną, przed którą stoi Gaza” – stwierdzono. Działania Izraela stanowią „kolejny przerażający aspekt zbrodni czystek etnicznych i ludobójstwa popełnionych przez siły okupacyjne na Palestyńczykach”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *