Pociski artyleryjskie lecą na linie frontu Ukrainy pomimo „rozejmu” | Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Pomimo tego, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał swoim siłom przestrzeganie 36-godzinnego zawieszenia broni w prawosławne Boże Narodzenie, rosyjska i ukraińska artyleria nadal atakowała cele na rozdartej wojną wschodniej Ukrainie.

Siły Moskwy otrzymały rozkaz przestrzegania jednostronnego zawieszenia broni na liniach frontu w mieście Bagmud na Ukrainie, w mieście Kreminna oraz w innych miejscach w obwodzie donieckim i ługańskim od piątku po południu. rosyjskie święto.

Rosyjskie rakiety spadły również na dzielnice mieszkalne w miastach Chersoniu i Kramatorsku przed zawieszeniem broni rozpoczynającym się w południe czasu moskiewskiego (09:00 GMT).

„Jakie zawieszenie broni? Czy mnie słyszysz?” Ukraiński żołnierz powiedział Reuterowi, że słyszał w oddali wybuchy na froncie w Greminna.

„Co chcą osiągnąć, jeśli będą kontynuować filmowanie? Wiemy, nauczyliśmy się im nie ufać – powiedział żołnierz.

Na Kreminnej siły ukraińskie odpowiedziały ogniem z czołgów.

Korespondenci z Agence France-Presse słyszeli wychodzące i nadchodzące ostrzały w mieście Bachmut na linii frontu, wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiego zawieszenia broni.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w południe czasu moskiewskiego jego wojska zaczęły obserwować „kontaktowe” zawieszenie broni, ale Ukraina kontynuowała ostrzał zaludnionych obszarów i pozycji wojskowych.

Pawło Dyachenko, policjant w Pakmucie, powiedział, że wątpi, by zawieszenie broni przydało się mieszkańcom miasta, nawet jeśli byłoby ono przestrzegane przez rosyjskich żołnierzy.

„Co oznacza dla nich święto kościelne?

Ostrzeliwali dzień i noc, a ludzie ginęli prawie codziennie” – powiedział.

Świadek w Doniecku, okupowanej przez Rosję stolicy regionu, opisał również ostrzał artyleryjski z prorosyjskich pozycji na obrzeżach miasta po planowanym wejściu w życie zawieszenia broni.

W ciągu pierwszych trzech godzin zawieszenia broni Rosjanie ostrzelali ukraińskie pozycje 14 razy i trzy razy trafili na osadę, powiedział Serhij Haidai, ukraiński gubernator wschodniego obwodu ługańskiego na linii frontu.

Ratownik zginął, a czterech innych zostało rannych, gdy rosyjskie siły ostrzelały straż pożarną przed wyznaczonym terminem w piątek w mieście Chersoń na południu Ukrainy – poinformował gubernator regionu.

Tuż przed rozpoczęciem zawieszenia broni rakiety spadły na budynek mieszkalny w miejscowości Kramatorsk, w pobliżu frontu wschodniego, uszkadzając 14 domów, choć wielu ludzi uciekło.

„Jest źle, bardzo źle” – powiedział 36-letni Oleksnadr przed supermarketem podczas ataku.

„To się często zdarza, nie tylko podczas festiwali. codziennie.”

Kreml ogłosił w czwartek 36-godzinne zawieszenie broni, ale Kijów powiedział, że nie stosuje się do jednostronnego posunięcia, które prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opisał jako sztuczkę Putina mającą na celu spowolnienie postępów Ukrainy i stworzenie okazji dla Rosji do uzupełnienia sił.

Rosyjski Kościół Prawosławny, zwolennik wojny Moskwy na Ukrainie, obchodzi Boże Narodzenie 7 stycznia. Główny Kościół prawosławny na Ukrainie odrzucił autorytet Moskwy, a wielu ukraińskich wierzących zmieniło swój kalendarz, aby obchodzić Boże Narodzenie 25 grudnia. na zachodzie.

Departament Stanu USA stwierdził, że piątkowe rosyjskie ataki dowiodły, że zawieszenie broni było „cyniczną” taktyką, podczas gdy francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło je jako „wulgarną” próbę odwrócenia uwagi od zbrodni wojennych Moskwy.

Najwyższy rangą dyplomata UE powiedział w piątek, że zawieszenie broni jest „niewiarygodne”.

„Kreml jest absolutnie niewiarygodny, a to ogłoszenie jednostronnego zawieszenia broni nie jest wiarygodne” – powiedział szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell podczas wizyty w Maroku.

Na Ukrainie panował powszechny sceptycyzm wobec ogłoszonego zawieszenia broni.

„Nigdy im nie można ufać, nigdy… cokolwiek obiecują, nie dotrzymują” – powiedziała 46-letnia Olena Fedorenko z rozdartego wojną miasta portowego Mikołajów na południu kraju.

Putin sam uczestniczył w nabożeństwie bożonarodzeniowym Kościoła prawosławnego w kremlowskiej katedrze w sobotę, zamiast dołączać do innych wiernych podczas publicznych obchodów.

Rosyjska agencja informacyjna RIA poinformowała, że ​​po raz pierwszy od lat Putin świętował Boże Narodzenie w Moskwie, a nie w okolicach stolicy.

Telewizja państwowa pokazała dwa klipy na żywo przedstawiające Putina w złotej katedrze Zwiastowania, gdy prawosławni księża prowadzili o północy nabożeństwo zwane Boską Liturgią.

Putin, ubrany w niebieską kurtkę i biały sweter z wysokim kołnierzem, był jedynym wiernym i kilka razy przeżegnał się w klipie wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *