Rosyjski lądownik księżycowy Łuna-25 rozbił się

Rosyjski robot-łazik rozbił się na Księżycu, poinformowała w niedzielę rosyjska agencja kosmiczna, powołując się na wyniki wstępnego dochodzenia przeprowadzonego dzień po utracie kontaktu z pojazdem.

Podczas zimnej wojny Związek Radziecki był pierwszym krajem, który umieścił na orbicie satelitę, mężczyznę i kobietę, co było ostatnią porażką kraju w podróżach kosmicznych.

Lądownik Luna-25, pierwszy rosyjski statek kosmiczny wystrzelony na powierzchnię Księżyca od lat 70., wszedł na orbitę Księżyca w ubiegłą środę i ma wylądować w poniedziałek. Według czasu moskiewskiego w sobotę po południu, według rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, statek kosmiczny otrzymał rozkaz wejścia na orbitę przygotowującą do lądowania na Księżycu. Ale nastąpiła niewytłumaczalna „awaria” i nie nastąpiła żadna regulacja orbity.

W niedzielę Roscosmos powiedział, że próby znalezienia i ponownego nawiązania kontaktu ze statkiem nie powiodły się i przypisał niepowodzenie naprawy odejściu Luny-25 z planowanej orbity, „co spowodowało zaprzestanie jej istnienia”. Zderzenie na powierzchni Księżyca”.

Poinformowano również, że powołana zostanie tymczasowa komisja, która zbada przyczyny niepowodzenia.

Wystrzelona 11 sierpnia Luna-25 miała być pierwszą misją, która miała dotrzeć do południowego bieguna Księżyca. Rządowe programy kosmiczne i prywatne firmy na całym świecie są zainteresowane tą częścią Księżyca, ponieważ uważają, że może ona zawierać lód wodny, który mógłby zostać wykorzystany przez astronautów w przyszłych misjach kosmicznych.

Inny kraj, Indie, ma szansę wylądować pierwszą sondę w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Jego misja Chandrayaan-3 została wystrzelona w lipcu, ale wybrała bardziej okrężną, ale oszczędną trasę na Księżyc. W środę planowana jest próba lądowania.

Indie mogą wygrać po klęsce Rosji prezydent Władimir V. Byłby to cios dla Putina, który wykorzystuje rosyjskie osiągnięcia w kosmosie jako nieodłączną część swojej władzy.

Częścią narracji Kremla – przekonującej dla wielu Rosjan – jest to, że Rosja jest głównym krajem blokowanym przez kierowany przez Amerykanów Zachód, zazdrosny i zagrożony przez rosyjskie możliwości. Podczas gdy Rosja pracuje nad wyrównaniem swoich geopolitycznych powiązań, państwowy przemysł kosmiczny tego kraju jest szczególnie cennym narzędziem.

„Zainteresowanie naszymi programami jest bardzo duże” – powiedział szef rosyjskiego programu kosmicznego Jurij Borysow na transmitowanym w czerwcu spotkaniu telewizyjnym. Putinowi opisał rosyjski plan rozszerzenia współpracy kosmicznej z krajami afrykańskimi. Posunięcie to jest częścią ogólnych wysiłków Kremla zmierzających do pogłębienia gospodarczych i politycznych więzi z krajami niezachodnimi w ramach europejskich i amerykańskich sankcji.

Zainteresowanie misją Łuna-25 w Rosji zostało stłumione. Samolot wystartował z odległej stacji kosmicznej w Wostocznym, na dalekim wschodzie kraju, o godzinie, kiedy większość Rosjan mieszkających na zachodzie kraju prawdopodobnie spała. Przebieg misji na Księżyc nie był głównym tematem w państwowych mediach.

W ostatnich dziesięcioleciach rosyjska eksploracja Układu Słonecznego spadła daleko od wyżyn z czasów sowieckich.

Ostatnie bezwarunkowe zwycięstwo miało miejsce 35 lat temu, a Związek Radziecki wciąż był nienaruszony. Bliźniacze statki kosmiczne Vega 1 i Vega 2 zostały wystrzelone w odstępie sześciu dni. Sześć miesięcy później oba statki kosmiczne przeleciały obok Wenus, pozostawiając po sobie kapsułę zawierającą lądownik, który pomyślnie wylądował na powierzchni piekielnej planety oraz balon, który unosił się w atmosferze po wypuszczeniu. W marcu 1986 roku oba statki kosmiczne przeleciały w odległości około 5000 mil od komety Halleya, robiąc zdjęcia i badając pył i gaz z jądra komety.

Kolejne misje na Marsa, wystrzelone w 1988 i 1996 roku, zakończyły się niepowodzeniem.

Niezręczny nadir nastąpił w 2011 roku wraz z Phobosem-Gruntem, który miał wylądować na Phobosie, większym z dwóch księżyców Marsa, i przywieźć próbki skał i ziemi na Ziemię. Ale Phobos-Grunt nigdy nie opuścił orbity Ziemi po tym, jak silniki, które miały go wysłać na Marsa, przestały działać. Kilka miesięcy później spłonął w ziemskiej atmosferze.

Późniejsze dochodzenie ujawniło, że rosyjska agencja kosmiczna z problemami finansowymi zaniedbała produkcję i testowanie komponentów elektronicznych, które nie zostały udowodnione, że są odporne na zimno i promieniowanie kosmiczne.

W przeciwnym razie Rosja jest ograniczona do niskiej orbity okołoziemskiej, w tym do przenoszenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, którą zarządza wspólnie z NASA.

Luna-25 powinna zakończyć roczną misję badania składu powierzchni Księżyca. Powinien zademonstrować technologie wykorzystywane w serii robotycznych misji na Księżyc, które Rosja planuje uruchomić, aby położyć podwaliny pod przyszłą bazę księżycową, którą planuje zbudować wraz z Chinami.

Ale harmonogram tych misji – Łuna 26, 27 i 28 – już odsunął się o kilka lat od pierwotnego harmonogramu, a teraz prawdopodobne są dalsze opóźnienia, zwłaszcza że rosyjski program kosmiczny boryka się z problemami finansowymi i technicznymi z powodu nałożonych później sankcji. Inwazja Rosji na Ukrainę.

Chociaż NASA i Europejska Agencja Kosmiczna kontynuowały współpracę z Rosją przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, inne wspólne programy kosmiczne zakończyły się po inwazji na Ukrainę. Rosja będzie musiała przekazać na misje księżycowe kluczowe komponenty, w tym szkolenie dla lądownika Łuna-27, który miał przybyć z Europy.

Rosja walczyła o opracowanie nowego sprzętu kosmicznego, zwłaszcza elektroniki, która działałaby niezawodnie w trudnych warunkach kosmicznych.

„Bez lepszej elektroniki nie można tak naprawdę latać w kosmosie, a przynajmniej nie latać w kosmosie przez długi czas” – powiedział Anatolij Żak, wydawca. RussianSpaceWeb.com, która monitoruje działania kosmiczne Rosji. „Radziecka elektronika zawsze była w tyle. Zawsze była w tyle za Zachodem w nauce i technologii.

Dodał: „Ten problem naprawdę dotyczy całego rosyjskiego programu kosmicznego”.

Inne ambitne rosyjskie projekty kosmiczne również są opóźnione, a oficjalne ogłoszenia potrwają dłużej.

Rodzina rakiet Ankara, rozwijana od dwóch dekad, została wystrzelona tylko sześć razy.

Kilka dni temu Władimir Koczewnikow, główny projektant kolejnej rosyjskiej stacji kosmicznej, powiedział agencji informacyjnej Interfax, że Oryol jest nowoczesnym następcą czcigodnej kapsuły Sojuz. Pierwszy lot wykona w 2028 roku.

W 2020 roku ówczesny szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin powiedział, że pierwszy lot Oryola odbędzie się w 2023 roku – czyli za trzy lata data startu przesunęła się o pięć lat.

Lądowanie na Księżycu jest zdradliwe, a Chiny są jedynym krajem, któremu udało się to zrobić w tym stuleciu – trzykrotnie, ostatnio w grudniu 2020 r. Trzy inne misje rozbiły się w ostatnich latach, ostatnio próba japońskiej firmy IceSpace. . Jego lądownik Hakuto-R Mission 1 rozbił się w kwietniu po tym, jak usterka oprogramowania spowodowała, że ​​pojazd źle ocenił swoją wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *