Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Kilka tygodni później firma satelitarna OneWeb podpisała umowę Elona Muska ze SpaceX na wznowienie wystrzeliwania satelitów. Zawiesił takie zadania Wśród napięć Zachodu z Rosją po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Brytyjski rząd OneWeb poinformował w poniedziałek, że pierwszy start rakiety SpaceX ma w tym roku rozszerzyć jej obecną orbitę do 428 satelitów.

„Dzięki tym projektom startowym jesteśmy na dobrej drodze do zbudowania wszystkich naszych satelitów i zapewnienia silnego, szybkiego i bezpiecznego połączenia na całym świecie” – powiedział Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb.

Umowa z firmą rakietową Space Exploration Technologies Corporation, lepiej znaną jako SpaceX, została zawarta po rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos. Wycofał się ze współpracy w niektórych projektach Na początku tego miesiąca niektóre operacje rakietowe zostały zakłócone.

Inwazja Rosji na Ukrainę pobudziła międzynarodową współpracę kosmiczną. Roscosmos wzbudził wątpliwości co do swojego przyszłego zaangażowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej To zatrzymało dostawy silników rakietowych Do Stanów Zjednoczonych

Roscosmos zagroził, że zablokuje wystrzelenie satelitów komunikacyjnych OneWeb, chyba że zostanie zagwarantowane, że będą wykorzystywane do celów wojskowych. Agencja zasugerowała, że ​​Wielka Brytania powinna wycofać udziały, a pomysł ten został wkrótce odrzucony przez brytyjski rząd.

SpaceX uruchamia własne satelity komunikacyjne. System Starlink konkuruje z OneWeb.

„Dziękujemy SpaceX za wsparcie, które odzwierciedla naszą wspólną wizję nieskończonego potencjału kosmosu” – powiedział. powiedział Masterson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *