Po wyprzedzeniu w ostatnich latach przez rywali TSMC i Samsunga, Intel chce odzyskać pozycję wiodącego producenta chipów na świecie, powiedział dyrektor generalny Pat Kelsinger.
„Chcemy produkować chipy dla każdego, chipy AI dla każdego. Chcemy, aby były budowane w celu zasilania amerykańskich fabryk” – Kelsinger powiedział CNBC na marginesie konferencji technologicznej Computex w Tajpej.
Intel stara się także ożywić swoją borykającą się z trudnościami działalność odlewniczą, która w 2023 r. odnotowała stratę operacyjną w wysokości 7 miliardów dolarów, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Obecnie nie znajduje się w pierwszej szóstce odlewni pod względem przychodów, co stanowi krok Raport z badań kontrapunktu 22 maja.
Firma była największym na świecie producentem chipów do 2017 roku, kiedy to Samsung Electronics wyprzedził ją pod względem przychodów. Tajwańska firma produkująca półprzewodniki Wyprzedzenie Samsunga w 2023 roku Stać się największą odlewnią na świecie pod względem przychodów.
„Pierwsza część to powrót na stanowisko lidera, ponieważ wiele strat jest związanych z niekonkurencyjną technologią procesową” – powiedział Kelsinger.
Oczekuje się, że 8,5 miliarda dolarów w postaci funduszy CHIPS i Science Act od administracji Bidena oraz kolejne 11 miliardów dolarów pomoże firmie Intel w rozwoju produkcji półprzewodników oraz badań i rozwoju.
„Kapitał jest bardzo ważny. I powiedzieliśmy, że jeśli mamy budować te fabryki w USA, musimy zapewnić konkurencyjność gospodarczą i to właśnie osiągnęła ustawa CHIPS. Jeśli buduję budynek, tworzy to równowagę między Ameryką a fabryką w Azji” – powiedział Kelsinger.
Intel, który również projektuje chipy, chce dogonić Nvidię i AMD po tym, jak znalazł się na uboczu szaleństwa związanego ze sztuczną inteligencją, w wyniku którego giganci technologiczni Meta, Microsoft i Google kupili kilka chipów Nvidia.
Podczas wtorkowej konferencji technologicznej Computex w Tajpej Gelsinger zaprezentował nowy procesor Xeon 6 dla centrów danych, charakteryzujący się lepszą wydajnością i efektywnością energetyczną w porównaniu do swojego poprzednika.
„Xeon 6 był dużym krokiem naprzód w naszej konkurencyjności, nie tylko utrzymując nasz rynek, ale także odzyskując część utraconych możliwości udziału w rynku” – powiedział Kelsinger.
„Kiedy przez to przejdziemy i wrócimy [chip manufacturing] Dzięki przywództwu procesowemu uzyskamy także większe zyski” – dodał.
Chiny pozostają istotnym rynkiem dla większości amerykańskich producentów chipów, w tym Intela, pomimo wysiłków Waszyngtonu mających na celu ograniczenie sprzedaży chipów do tego kraju oraz nacisków Pekinu na rzecz zmniejszenia zagranicznej zależności w przemyśle półprzewodników.
„Chiny są dziś dużym rynkiem dla Intela i inwestujemy, aby być dużym rynkiem dla Intela jutro” – powiedział Kelsinger.
„Jak lubię mówić, postępuj ostrożnie, wytwarzaj produkty, upewnij się, że przestrzegamy praw obu krajów, a potem twórz produkty obowiązkowe”.
Jak wynika z marcowych danych S&P Global, amerykańscy giganci chipów, Intel, Broadcom, Qualcomm i Marvell Technology, generują w Chinach większe przychody niż w USA.