Biden wspiera spotkanie z saudyjskim księciem, przemawia w ramach szerszego spotkania

Saudyjski książę Mohammed bin Salman uczestniczy w sesji Rady Szury w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej 20 listopada 2019 r. Bandar Alkalwood / Dzięki uprzejmości saudyjskiego sądu stanowego / Przewodnik za pośrednictwem REUTERS / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 17 czerwca (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że nie podróżował publicznie do Arabii Saudyjskiej, aby spotkać się z prawdziwym przywódcą Mohammedem bin Salmanem podczas wizyty w przyszłym miesiącu. „Międzynarodowe Spotkanie”.

Plany Bidena, by zobaczyć księcia koronnego, znanego jako MBS, są częścią jego pierwszej podróży do regionu Zatoki Perskiej jako prezydenta. Został skrytykowany przez amerykańskich prawodawców, w tym niektórych z jego własnych Demokratów i prawników zajmujących się prawami człowieka, którzy twierdzą, że wizyta jest sprzeczna z jego obietnicą umieszczenia praw człowieka w centrum polityki zagranicznej USA. Czytaj więcej

„Nie mam zamiaru spotykać się z MBS. Jadę na międzynarodowe spotkanie, a on będzie jego częścią” – powiedział Biden dziennikarzom w piątek, zapytany, jak poradzi sobie z tym tematem podczas swojej podróży do Arabii Saudyjskiej. W 2018 roku został zamordowany Jamal Kashoghi, saudyjski dziennikarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych i krytykujący następcę tronu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że prezydent udał się do Arabii Saudyjskiej na zaproszenie króla Salmana z ośmioma dodatkowymi szefami państw na szczyt GCC + 3.

Biden i amerykańscy urzędnicy odbędą również dwustronne spotkania z królem Salmanem i jego świtą, w tym księciem koronnym.

Jako kandydat na prezydenta Biden powiedział, że chce zrobić z Arabii Saudyjskiej „Barię”. Jednak jego walka o obniżenie bezprecedensowo wysokich cen benzyny w tym roku została zaostrzona przez naciski USA ze strony krajów-producentów ropy naftowej na zwiększenie produkcji w celu zrekompensowania rosyjskich strat wynikających z zachodnich sankcji wobec Moskwy i Ukrainy.

Kilka tygodni po objęciu urzędu Biden zmienił politykę USA wobec Arabii Saudyjskiej, przyjmując ostrzejsze stanowisko w sprawie stanu praw człowieka, a zwłaszcza zabójstwa dziennikarza Washington Post Kashogi w Turcji w 2018 roku. Szef wywiadu USA był zamieszany w zabójstwo księcia. Rząd saudyjski zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi.

Biały Dom powiedział na początku tego miesiąca, że ​​wizja Bidena się nie zmieniła.

Dążenie Waszyngtonu do poprawy stosunków z monarchiami Zatoki Perskiej ma na celu zmniejszenie zależności Europy od Rosji w kwestii władzy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zachodni dyplomaci powiedzieli wcześniej Reuterowi, że Stany Zjednoczone wzywają państwa Zatoki do publicznego potępienia Moskwy. Państwa Zatoki próbowały utrzymać neutralną pozycję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Andrei Shalal i Kanishki Singh w Waszyngtonie; Edycja Granda McCauleya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *