Były prezydent Pakistanu Imran Khan został skazany na 14 lat więzienia dzień po skazaniu go na 10 lat więzienia.

Aamira Qureshiego/AFP/Getty Images

Były premier Pakistanu Imran Khan w swojej rezydencji w Lahore, 15 marca 2023 r.


Islamabad, Pakistan
CNN

Pakistanu Przetrzymywany w więzieniu były premier Imran Khan został skazany na 14 lat więzienia za korupcję – poinformowała w środę jego pakistańska partia Tehreef-e-Insaf (PTI), co stanowi drugi cios prawny wymierzony temu politykowi w tym tygodniu.

Khan i jego żona Bushra Bibi zostali skazani przez Krajowe Biuro Odpowiedzialności w sprawie związanej z nielegalną sprzedażą prezentów rządowych podczas ich kadencji na stanowisku premiera w latach 2018–2022.

Jak podaje PTI, Khan, który od sierpnia przebywa w więzieniu na podstawie licznych zarzutów, również otrzymał zakaz sprawowania urzędu przez 10 lat. Bibi została zatrzymana przez policję wkrótce po wydaniu wyroku – dodała partia.

Środowe ogłoszenie wyroku następuje na prawie tydzień przed wyborami powszechnymi spodziewanymi na 8 lutego i dzień po skazaniu Khana na 10 lat więzienia za ujawnienie tajemnic państwowych. Będzie mógł odbywać karę jednocześnie.

Wielu analityków postrzega nadchodzące wybory w Pakistanie jako najbardziej niewiarygodne w prawie 77-letniej historii kraju ze względu na represje wojska wobec Khana i jego współpracowników.

Khan cieszy się dużą popularnością wśród głównie młodych wyborców Pakistanu, którzy postrzegają go jako wyraźne oderwanie się od dynastii politycznych i instytucji wojskowych, które rządziły narodem Azji Południowej przez większą część jego niezależnej historii.

Były gwiazdor krykieta, który stał się politykiem, objął urząd w 2018 r. na podstawie mandatu antykorupcyjnego, ale od czasu jego dramatycznego obalenia w wyniku wotum nieufności parlamentu w kwietniu 2022 r. uwikłany jest w kontrowersje polityczne.

Ta chwila przygotowała grunt pod miesięczny konflikt między Khanem a potężną armią, którą oskarżył o usunięcie go. Armia zaprzecza zarzutom Khana.

Khan, jeden z nielicznych polityków, który rzuca wyzwanie pakistańskim generałom wojskowym, przyciągnął dziesiątki tysięcy ludzi na ogólnokrajowe wiece, które na stałe wpisały się na niestabilnej scenie politycznej Pakistanu, wywołując gniew opinii publicznej w całym kraju przeciwko jego kadencji.

W odpowiedzi wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę represje wobec Khana i członków jego partii, uciszając wielu, zakazując im opuszczania kraju, a innych aresztując pod różnymi zarzutami.

PTI otrzymała zakaz używania swojego popularnego symbolu kija do krykieta na kartach do głosowania i stacjach telewizyjnych Przemówienia Khana zostały zakazane.

„Kolejny smutny dzień w historii naszego sądownictwa, które jest wypaczane” – stwierdziła PTI w związku ze środowym wyrokiem, dodając, że „ta absurdalna decyzja również zostanie zakwestionowana”.

W sierpniu zeszłego roku Khan został skazany w tej samej sprawie na trzy lata więzienia i pięcioletni zakaz sprawowania urzędu przez Pakistańską Komisję Wyborczą. Wyrok ten został później zawieszony.

Twierdzi, że stawiane mu zarzuty mają podłoże polityczne, czemu władze zaprzeczają.

Ta historia została zaktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *