Elon Musk jest gotów poświęcić marże Tesli dla udziału w rynku

Elon Musk wskazał, że jest gotów poświęcić zyski Tesli w agresywnym dążeniu do krótkoterminowego udziału w rynku, a następnie samochody firmy są w pełni autonomiczne, dzięki czemu mogą zarobić dodatkowe pieniądze poprzez „robotaksję” w celu zarobienia większych pieniędzy.

Niekonwencjonalne uzasadnienie dyrektora generalnego Tesli, dlaczego akcjonariusze powinni spodziewać się niższych zysków, pojawia się, gdy amerykański producent samochodów elektrycznych ogłosił obniżki cen w tym roku, obniżając marże zysku poniżej już obniżonych prognoz na pierwszy kwartał.

Jego komentarze na temat środowego wezwania do zarobków sprawiły, że akcje Tesli spadły na rynku wtórnym, dodając kolejne 6 procent do 10-procentowego spadku, którego doświadczyli od początku miesiąca w związku z obawami o spadający popyt.

Seria obniżek cen od początku roku podniosła marżę zysku brutto Tesli do 19,3 procent w pierwszym kwartale, mniej niż firma wskazywała, kiedy zaczęła obniżać ceny i 10 punktów procentowych mniej od rekordowego rocznego znaku. Zanim.

„To dobry moment, aby zwiększyć naszą przewagę i jak najszybciej zainwestować we wzrost” – powiedział Musk o obniżkach cen. Powiedział, że Tesla ma „wyraźną przewagę strategiczną” w zarabianiu pieniędzy na samochodach na drogach, gdy staną się w pełni autonomiczne.

„Jesteśmy jedynymi, którzy produkują samochody, które technicznie możemy sprzedać teraz za zerowy zysk i czerpać ogromne zyski z autonomii w przyszłości” – powiedział.

Firma wielokrotnie pomijała cele Muska dotyczące pełnej autonomii i przedstawiła jedynie szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób właściciele Tesli mogą zarabiać, wynajmując swoje samochody osobowe jako taksówki bez kierowcy.

Jak dotąd Wall Street optymistycznie patrzy na obniżki cen Tesli, mając nadzieję, że chęć grupy do poświęcenia części swojej wiodącej w branży siły w celu utrzymania sprzedaży zwiększy jej przewagę nad innymi producentami samochodów elektrycznych. Chociaż jego akcje wciąż rosną o 67 procent od początku 2023 r., najwyraźniej preferuje dalszy spadek marż, z oznakami, że obniżki cen nieznacznie zwiększyły sprzedaż w tym roku.

Ponieważ Tesla skupiła się na udziale w rynku, a nie na zyskach, skorygowany zysk na akcję spadł o 21 procent w pierwszym kwartale, mimo że przychody wzrosły o 24 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W przypadku większości wskaźników, takich jak marże przepływów pieniężnych i marża zysku operacyjnego, zysk Tesli spadł do najniższego poziomu od dwóch lat, podczas gdy marża brutto pozostała na poziomie sprzed trzech lat.

Pomimo spadającego zysku Tesla nadal spełniała oczekiwania dotyczące przychodów z Wall Street, ze skorygowanymi zyskami w wysokości 85 centów na akcję przy przychodach w wysokości 23,3 mld USD. Na regularnej podstawie księgowej zarobki spadły do ​​73 centów z 95 centów rok temu.

Tesla ogłosiła obniżki cen nawet o 20 procent na niektóre wersje swoich najlepiej sprzedających się pojazdów, Model 3 i Model Y. Jednak liczba pojazdów dostarczonych w kwartale od ostatniego kwartału 2022 roku wzrosła tylko o 4 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *