Inflacja w strefie euro, czerwiec 2024 r

Inflacja bazowa w strefie euro spadła w czerwcu do 2,5%, podała we wtorek agencja statystyczna Unii Europejskiej, podczas gdy uważnie obserwowane wskaźniki bazowe i usługowe pozostały na niezmienionym poziomie.

Nagłówek był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez Reuters. W maju inflacja wzrosła o dwa punkty procentowe do 2,6%.

Inflacja bazowa, która wyklucza zmienne skutki cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wyniosła 2,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem, poniżej prognoz ekonomistów wynoszących 2,8%.

Inflacja usług wyniosła 4,1%.

Inwestorzy zwrócą teraz uwagę na najnowsze dane dotyczące ścieżki stóp procentowych w obejmującej 20 krajów strefie euro po początkowej obniżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w czerwcu o 25 punktów bazowych.

Oczekuje się, że zmienność wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich będzie w tym roku dłuższa w związku z wygasaniem efektów chaotycznej bazy na rynku energii.

W czerwcu inflacja cen energii w strefie euro wyniosła 0,2% rok do roku, co stanowi wyraźną zmianę w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy sektor ten odczuwał silną presję inflacyjną.

We wtorek wiceprezes EBC Luis de Guintos powiedział Annette Weisbach z CNBC, że chociaż bank centralny jest przekonany, że inflacja osiągnie cel na poziomie 2%, nadchodzące miesiące będą „płaskie” i nie ma „z góry określonej ścieżki”. Polityka pieniężna. Przemawiał na marginesie Forum EBC poświęconego bankowości centralnej w Sintrze w Portugalii.

Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla inflacji w strefie euro, mówi Luis de Guintos z EBC

Według danych cenowych LSEG rynki pieniężne widzą duże szanse na kolejne dwie obniżki stóp procentowych po 25 punktów bazowych każda na pozostałych czterech posiedzeniach EBC. Szansa na kolejną obniżkę w tym miesiącu wynosi jedynie 33%.

Euro, które w ostatnich tygodniach borykało się z trudnościami w cieniu ryzyka politycznego związanego ze zbliżającymi się wyborami we Francji, po publikacji danych straciło na wartości. Do godziny 10:30 czasu londyńskiego spadł o 0,2% w stosunku do dolara amerykańskiego i 0,05% w stosunku do funta brytyjskiego.

Analityk rynku walutowego Ballinger Group, Kyle Chapman, powiedział, że poza lekkim ochłodzeniem cen żywności – inflacja żywności nieprzetworzonej spadła do 1,4% z 1,8% – ogólnie rzecz biorąc, najnowszy wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich był „wirtualną powtórką danych z maja”.

„To wystarczy, aby przerwać posiedzenie EBC w tym miesiącu. Utrzymująca się inflacja w sektorze usług może sprawić, że bezrobocie stanie się prawdziwym problemem dla decydentów” – stwierdził Chapman w notatce.

„W tym roku nie ma zauważalnego spadku inflacji w usługach i jest mało prawdopodobne, aby EBC znacząco obniżył stopy procentowe, dopóki taki nie nastąpi”.

Perspektywy stóp procentowych będą zależeć od kwartalnych prognoz makroekonomicznych ekspertów EBC i tego, czy wzrosną one, dodał Chapman.

W czerwcu pracownicy EBC podnieśli prognozę średniorocznej inflacji na 2024 r. do 2,5% z 2,3% oraz prognozę na 2025 r. do 2,2% z 2%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *