Jeśli dzisiaj Twój wzrok jest w porządku, prawdopodobnie nie spaliłeś siatkówki.

Martwisz się, że podczas oglądania zaćmienia mogą boleć Cię oczy?

Jeśli są lekko obolałe lub suche, nie oznacza to, że wydarzyło się coś złego. To normalne, że Twoje oczy się męczą, gdy patrzysz na coś odległego przez długi czas. Jeśli starannie nosisz okulary do zaćmienia lub obserwujesz zaćmienie przez dziurkę, eksperci twierdzą, że nie musisz się martwić.

„Jeśli przez sekundę będziesz wpatrywać się w słońce, nie uszkodzi to oczu” – mówi dr. Jason Commander, dyrektor działu dziedzicznych chorób siatkówki w Mass Eye and Ear, powiedział w oświadczeniu. Bloga Na stronie szpitala. „Widzisz powidok i już go nie ma.”

Ale jeśli będziesz mrużył oczy wielokrotnie, twoja siatkówka może zostać uszkodzona. „Co zaskakujące, oparzenie siatkówki nie boli” – powiedział dowódca.

Jeśli Twoje oczy są uszkodzone, nie będziesz odczuwać bólu, ale zaburzenia widzenia pojawią się w ciągu czterech do sześciu godzin, a czasami 12 godzin później. Jeśli więc to czytasz i Twój wzrok jest w normie, prawdopodobnie jesteś nieszkodliwy.

Jak tam stwierdzono Amerykańska Akademia OkulistykiGłówne objawy uszkodzenia siatkówki:

  • Pomyślna wizja
  • ból głowy
  • Martwy punkt w polu widzenia centralnego w jednym lub obu oczach
  • Zwiększona wrażliwość na światło
  • Widok zniekształcony, w którym załamana jest linia prosta lub zagięta ościeżnica
  • Zmiany w sposobie postrzegania kolorów.

Siatkówka to warstwa komórek znajdująca się w tylnej części oka. Wyczuwa światło i wysyła sygnały do ​​mózgu, aby aktywować widzenie. Światło słoneczne wpadające przez soczewkę oka może uszkodzić siatkówkę w taki sam sposób, w jaki słońce przechodzące przez szkło powiększające może wywołać niewielki pożar. Amerykańska Akademia Okulistyki.

Po zaćmieniu w 2017 r. dwie osoby Uszkodzenie oczu Pojawiło się na ich siatkówkach jako rozbłysk w kształcie półksiężyca, przypominający lustrzane odbicie zaćmienia. 20-letnia kobieta z Nowego Jorku miała niewyraźne i zniekształcone widzenie z czarną kropką pośrodku lewego oka. Oglądała częściowe zaćmienie bez okularów ochronnych.

Drugi pacjent, 34-letni mężczyzna z Kalifornii, doznał urazu tylko jednego oka po patrzeniu przez lornetkę bez filtra lub aparat. Miał martwy punkt, który ostatecznie został rozwiązany.

Nie ma lekarstwa na siatkówki uszkodzone przez słońce. Niektórzy ludzie doświadczają trwałej utraty wzroku – martwego punktu lub astygmatyzmu – podczas gdy inni wracają do zdrowia po trzech do sześciu miesiącach.

Rzut oka na zaćmienie życia
OBEJRZYJ: Jak wyglądało to wydarzenie na niebie w Ameryce Północnej, od Meksyku po Maine

Z Felice J. Freyer można się skontaktować pod adresem [email protected]. Śledź ją @felejfreyer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *