Kenneth Chesbro wśród trzech osób oskarżonych o spisek wyborczy w 2020 r. w Wisconsin

Madison, Wisconsin. – Prokurator generalny stanu Wisconsin oskarżył we wtorek byłego doradcę i dwóch prawników o doradzanie prezydentowi Donaldowi Trumpowi w klubach republikańskich, nawet po utracie stanu przez Trumpa.

Zarzuty dotyczą przede wszystkim spotkań z wyborcami w Wisconsin. Prokuratorzy osobno oskarżyli Republikanów o podobne działania w Arizonie, Michigan, Nevadzie i Gruzji.

Z internetowych akt sądowych wynika, że ​​prokurator generalny stanu Wisconsin Josh Kaul (ze stanu) oskarżył doradcę kampanii Trumpa Michaela Romana oraz prawników Kennetha Chesbro i Jamesa Trubisa o po jednym przestępstwie. Kopia skargi karnej nie była od razu dostępna.

W przypadku skazania każdemu grozi kara do sześciu lat więzienia i grzywna w wysokości 10 000 dolarów. Wstępne stawienie się przed sądem zaplanowano na wrzesień, a ich sprawy będą trwały po jesiennych wyborach, chyba że osiągną ugodę.

Troupis i Chesebro nie odpowiedzieli natychmiast na wiadomości. Adwokat Romana, Kurt Altman, powiedział, że on i Roman dopiero dowiadują się o zarzutach i je analizują.

Po przegranej w wyborach w Wisconsin w 2020 r. Trump próbował zmienić okręgi w dwóch demokratycznych obszarach stanu i wykorzystał ten proces do wydalenia setek tysięcy kart do głosowania korespondencyjnego. Stanowy Sąd Najwyższy odrzucił jego wysiłki 14 grudnia 2020 r., w dniu, w którym w całym kraju miały odbyć się wybory prezydenckie.

Godzinę po tym orzeczeniu 10 Republikanów zebrało się na Kapitolu stanowym i podpisało dokumenty ogłaszające się prawdziwymi wyborcami stanu. Współpracownicy Trumpa odbyli podobne spotkania w sześciu stanach, a następnie przesłali Kongresowi, Archiwom Narodowym i innym podmiotom wyglądającym na oficjalne dokumenty, podając się za prawdziwych wyborców w swoich stanach.

Zwolennicy Trumpa wykorzystali te dokumenty, aby uniemożliwić Kongresowi zatwierdzenie wyników, fałszywie twierdząc, że wynik wyborów w 2020 r. jest wątpliwy. Ich wysiłki zakończyły się atakiem na stolicę USA 6 stycznia 2021 roku.

Z publicznych rejestrów wynika, że ​​Trubis, Chesbro i Roman pomogli w opracowaniu strategii głosowania. Drubis przez krótki czas był sędzią i od dawna jest zwolennikiem Republikanów ze stanu Wisconsin; Był głównym prawnikiem Trumpa w sprawie ponownego przeliczenia głosów i skargi prawnej w Wisconsin.

Chesebro pomógł opracować ogólny plan i udokumentował spotkanie w Wisconsin swoim telefonem komórkowym, używając zdjęć i nagrań. Po wyborach napisał notatki do Trubisa, które zapewniły Republikanom ramy do spotkań w stanach przegranych przez Trumpa z Joe Bidenem.

W zeszłym roku Chesbro został oskarżony o oszustwa i inne przestępstwa w Gruzji. W październiku przyznał się do spisku mającego na celu złożenie fałszywych dokumentów w ramach umowy.

Roman pełnił funkcję dyrektora Trumpa ds. działań operacyjnych w dniu wyborów w 2020 r. i pełniąc tę ​​rolę, pomagał koordynować plany spotkań Republikanów z wyborcami w stanach przegranych przez Trumpa. Został oskarżony o ściąganie haraczy i inne przestępstwa w Gruzji oraz spisek, ściąganie haraczy i inne przestępstwa w Arizonie. W Gruzji nie przyznał się do winy i oczekuje się, że uczyni to w Arizonie w ten sam piątek.

Gubernator stanu Wisconsin Tony Evers (ze stanu) wydał jednowyrazowe oświadczenie w sprawie zarzutów: „Dobrze”.

Prokurator generalny stanu Wisconsin przyjął wolniejsze i bardziej ukierunkowane podejście do śledztwa niż w innych stanach. W przeciwieństwie do swoich kolegów Kaul nie postawił zarzutów żadnemu z 10 Republikanów ze stanu Wisconsin, którzy podpisali dokumenty wyborcze, lecz zamiast tego zaatakował tych, którzy umówili się z nimi na spotkanie.

Wśród sygnatariuszy dokumentu był Andrew Hitt, ówczesny przewodniczący stanowej Partii Republikańskiej. W grudniu powiedział, że on i inni zostali „oszukani i wprowadzeni w błąd, aby wziąć udział w alternatywnym programie wyborczym, i gdybyśmy wiedzieli, że istnieją ukryte motywy wykraczające poza ochronę trwającej strategii prawnej, nie podjęlibyśmy żadnych działań”.

Hitt wygłosił te uwagi po osiągnięciu ugody z dwoma rzeczywistymi wyborcami stanu, którzy złożyli pozwy przeciwko Republikanom. Na mocy ugody Hitt i pozostali zgodzili się nie brać udziału w głosowaniu za każdym razem, gdy Trump będzie brał udział w głosowaniu, i nakazali Archiwom Narodowym unieważnienie fałszywych dokumentów potwierdzających, że byli wyborcami.

W marcu Trubis i Chesbro osiągnęły w tej sprawie odrębne porozumienie. W ramach umowy opublikowali setki stron dokumentów dotyczących tego wysiłku.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Yvonne Winget Sanchez z Phoenix wniosła swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *