Naukowcy ujawniają powód, dla którego włosy siwieją wraz z wiekiem

Odkrycia zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Nature

Naukowcy odkryli powód, dla którego ludzkie włosy z wiekiem tracą kolor i stają się szare Poczta Nowego Jorku. Według zespołu naukowców komórki macierzyste melanocytów zostają uwięzione w mieszku włosowym i nie mogą wytwarzać pigmentu.

Odkrycia zostały opublikowane w środę w recenzowanym czasopiśmie Science Natura. W ramach badań naukowcy śledzili poszczególne komórki w futrze myszy przez dwa lata, aby określić, w jaki sposób włosy stają się siwe, dokładnie badając komórki macierzyste melanocytów, o których wiadomo, że kontrolują kolor włosów. Wykorzystali specjalne skany i techniki laboratoryjne do zbadania procesu starzenia się komórek.

Odkryli, że część komórki macierzystej produkująca pigment zmienia się wraz z dojrzewaniem myszy. „System komórek macierzystych melanocytów zawodzi wcześniej niż inne dorosłe populacje komórek macierzystych, co prowadzi do siwienia włosów u większości ludzi i myszy” – czytamy w badaniu.

Gdy włosy starzeją się, wypadają i odrastają, komórki macierzyste melanocytów zostają uwięzione w obszarze mieszków włosowych, zwanym wybrzuszeniem mieszków włosowych. Ponieważ komórki macierzyste przestają krążyć wokół pęcherzyka i stają się nieruchome, nie dojrzewają do pełnoprawnych melanocytów. Włosy stają się szare, białe lub srebrne, ponieważ pigment nie jest wytwarzany.

„To duży krok naprzód w zrozumieniu, dlaczego jesteśmy szarzy” – powiedziała Mayumi Ito, autorka badania i profesor dermatologii w Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim.

Wyjaśnił: „Utrata aktywności podobnej do kameleona w komórkach macierzystych melanocytów może być odpowiedzialna za siwienie i utratę koloru włosów.

Naukowcy zasugerowali również, że jeśli ich odkrycia potwierdzą się u ludzi, mogą otworzyć potencjalny sposób na odwrócenie lub zapobieganie siwieniu.

Główny badacz badania, Gui Sun, powiedział: „Nowo odkryte mechanizmy mogą mieć taką samą stabilną pozycję komórek macierzystych melanocytów u ludzi. Jeśli tak, zapewnia to potencjalną ścieżkę zapobiegania lub zatrzymania siwienia ludzkich włosów, pomagając zatłoczonym komórkom w cofaniu się między rosnącymi mieszkami włosowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *