O 42 procent wyższe ryzyko demencji związane z „dobrym cholesterolem”

Pomimo przydomka „dobry cholesterol” ze względu na korzyści sercowo-naczyniowe, cholesterol lipoprotein o dużej gęstości (HDL) wiąże się z o 42% wyższym ryzykiem demencji u osób starszych z wysokim poziomem HDL. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie LancetLancet Regional Health — Zachodni Pacyfik.

Chociaż HDL pomaga usuwać cholesterol z tętnic ludzi, przy bardzo wysokich poziomach jego struktura i działanie ulegają zmianie, co może na różne sposoby „szkodzić zdrowiu” – napisali naukowcy.

W ciągu sześciu lat obserwowano 18 668 uczestników badania, z których wszyscy mieli co najmniej 65 lat i byli zdrowi fizycznie i poznawczo na początku badania. W tamtych latach Demencja poznawcza wykryto u 850 uczestników (4,6 proc.).

Osoby z bardzo wysokim poziomem HDL są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby z mniej optymalnym poziomem HDL. Na przykład starsi uczestnicy (75 lat lub starsi) z wysokim poziomem HDL byli o 42 procent bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby z prawidłowym poziomem HDL, a ogólnie u każdej osoby z wysokim poziomem HDL ryzyko rozwoju demencji było o 27 procent wyższe.

Tylko dla dorosłych, Poziom HDL 40 mg/dL lub wyższy uważa się za zdrowe dla mężczyzn, a 50 mg/dl lub więcej uważa się za zdrowe dla kobiet. W badaniu za bardzo wysoki poziom HDL uznano 80 mg/dl lub wyższy.

Naukowcy napisali, że zwiększone ryzyko demencji wynikające z wysokiego poziomu HDL było niezależne od tradycyjnych czynników ryzyka demencji, w tym „poziomu aktywności fizycznej, spożycia alkoholu, wykształcenia, cukrzycy czy palenia tytoniu” oraz wpływów genetycznych.

Naukowcy wskazali, że przyczyna związku między wysokim poziomem HDL a ryzykiem demencji jest „niejasna” i że potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić ten związek.

Ten artykuł jest częścią serii „Big Number” magazynu The Post, która zawiera krótkie spojrzenie na statystyczną stronę problemów zdrowotnych. Dodatkowe informacje i powiązane badania są dostępne za pośrednictwem hiperłączy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *