Popyt na kredyty hipoteczne ze strony kupujących po raz pierwszy rośnie

Agent nieruchomości pokazuje dom potencjalnemu nabywcy w Miami.

Dobre zdjęcia

Popyt na kredyty hipoteczne nadal słabnie, wciąż na najniższym poziomie od 22 lat, ale tygodniowe dane wskazywały, że kupujący po raz pierwszy mogą powoli wracać.

Według sezonowo modyfikowanego indeksu Stowarzyszenia Bankowców Hipotecznych, liczba wniosków o kredyt hipoteczny na zakup domu spadła w zeszłym tygodniu o 1% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Wolumen był o 21% niższy niż w tym samym tygodniu rok temu. Wzrósł jednak popyt na kredyty z niskim wkładem własnym.

„Wyniki zakupów z zeszłego tygodnia były mieszane, przy czym liczba regularnych wniosków spadła o 2%, a wnioski rządowe wzrosły o 4%, co jest oznaką aktywności wśród kupujących domy po raz pierwszy” – powiedział Joel Kahn, ekonomista MBA.

Zauważył również, że średnia wielkość kredytu na zakup nadal spada, ponieważ skup mieszkań z górnej części rynku słabnie.

W zeszłym tygodniu wzrosły oprocentowanie kredytów hipotecznych dla wszystkich rodzajów kredytów. Średnia stopa procentowa kontraktu dla 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wzrosła z 5,45% do 5,65% w przypadku płatności (647 200 USD lub mniej).

W wyniku gwałtownego wzrostu stóp popyt na refinansowanie kredytu spadł w ciągu tygodnia o 3% i był o 83% niższy niż w tym samym tygodniu rok temu.

Pożyczkobiorcy również odchodzą od pożyczek o zmiennym oprocentowaniu, nie oferując już transakcji, które zrobili kilka miesięcy temu.

„Rozpiętość między pożyczkami o stałym oprocentowaniu a pożyczkami ARM zmniejszyła się do 84 punktów bazowych z ponad 100 punktów bazowych w poprzednim tygodniu”, powiedział Khan. „Ten ruch sprawił, że pożyczki o stałym oprocentowaniu stały się stosunkowo bardziej atrakcyjne niż ARM, co jeszcze bardziej zmniejszyło udział ARM w porównaniu z maksimami obserwowanymi na początku tego roku”.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło na początku tygodnia, gdy giełda wyprzedała się w związku z ponownymi obawami o recesję. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na to, co powie Rezerwa Federalna na posiedzeniu w ten weekend w Jackson Hole w stanie Wyoming.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *