Prezes NBCUniversal, Jeff Schell, zwolniony za „niewłaściwy związek”

Jeff Schell ustępuje ze stanowiska dyrektora naczelnego NBC Universal, poinformowała w niedzielę firma macierzysta Comcast, po dochodzeniu w sprawie zarzutów, że angażował się w niewłaściwe zachowanie z koleżanką.

Schell, który od stycznia 2020 roku pełnił funkcję najwyższego dyrektora grupy medialnej i rozrywkowej, powiedział w oświadczeniu dostarczonym przez Comcast, że „miał nieodpowiednie relacje z kobietą w firmie”. Comcast powiedział, że dochodzenie w sprawie skargi było prowadzone przez zewnętrznego prawnika.

Jako 19-letni weteran firmy, Schell nadzorował imperium w NBCUniversal, które rozciągało się od sieci telewizyjnych NBC po studia filmowe Universal, parki i kurorty. W ostatnich latach zmagał się z wyzwaniem zwiększenia subskrypcji usługi przesyłania strumieniowego Peacock, która osiągnęła ponad 20 milionów subskrybentów, ale pozostaje daleko w tyle za Netflix i Disney Plus.

Zespół Shella – w skład którego wchodzi Donna Langley z Universal i Mark Lazarus, szef działu telewizji i transmisji strumieniowej – będzie teraz podlegał prezesowi Comcast, Mike’owi Cavanaghowi.

Nie ogłoszono żadnego planu sukcesji, ale długa lista potencjalnych następców obejmuje Lazarusa, szefa wiadomości Cesara Conte oraz prezesa globalnej reklamy i partnerstw Lindę Yaccarino, powiedzieli obserwatorzy. Prezes i dyrektor generalny Comcast, Brian Roberts, może poprosić Stephena Burke’a o powrót na to stanowisko; Burke obecnie pełni funkcję prezesa NBCUniversal.

Ci, którzy pracowali z Shellem, powiedzieli, że od dawna cieszy się zaufaniem Robertsa. W notatce dla personelu, którą widział Financial Times, Roberts powiedział, że jest „rozczarowany” podzieleniem się wiadomością o odejściu Shella. Powiedział, że pracownicy muszą ufać „liderom, aby stworzyć bezpieczne i pełne szacunku miejsce pracy”.

„Kiedy nasze zasady i zasady są łamane, tak jak tutaj, zawsze szybko podejmujemy odpowiednie działania” – napisał Roberts w notatce, którą Cavanaugh podpisał.

Odejście Shella jest następstwem innych głośnych zwolnień w NBC. W 2020 roku wiceprezes Universal, Ron Mayer, został zwolniony po tym, jak przyznał się do związku z kobietą w wyniku romansu za obopólną zgodą. Matt Lauer był kiedyś główną twarzą amerykańskich porannych wiadomości Dzisiaj Program został odwołany w 2017 roku z powodu zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne personelu.

Wall Street jest zaniepokojona niektórymi aktywami medialnymi nadzorowanymi przez Shell, w szczególności usługą przesyłania strumieniowego Peacock.

Peacock odnotował w czwartym kwartale stratę w wysokości 978 mln USD zysku przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i amortyzacji, a firma prognozuje, że straty na ten rok wyniosą około 3 mld USD.

„Pytania o to, czy Peacock kiedykolwiek odniesie sukces lub osiągnie atrakcyjne długoterminowe marże, pozostają bez odpowiedzi” – napisali w styczniu analitycy z Moffett Nathanson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *