Bez dostępu do morza Etiopia podjęła pierwsze kroki w kierunku uzyskania dostępu do morza, podpisując w stolicy Addis Abebie porozumienie z separatystycznym regionem Somalilandu w sprawie uzyskania dostępu do wybrzeża Somalilandu.
MOGADISHU, Somalia – W poniedziałek pozbawiona dostępu do morza Etiopia podjęła pierwsze kroki, aby uzyskać dostęp morski do wybrzeża Somalilandu wraz z separatystycznym regionem Somalilandu.
Protokół ustaleń podpisali premier Abiy Ahmed Ali i prezydent Somalilandu Muse Bihi Abdi.
W ramach umowy Somaliland planuje wydzierżawić 20-kilometrowy (12,4 mili) obszar wzdłuż swojego wybrzeża do Etiopii w celu utworzenia bazy morskiej, powiedział Abdi podczas podpisywania umowy.
Licząca ponad 120 milionów mieszkańców Etiopia jest najludniejszym śródlądowym krajem na świecie.
Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Biuro Premiera Etiopii, umowa wzmacnia partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa oraz gospodarcze i polityczne między Etiopią a Somalilandem.
Prezydent Somalilandu Abdi powiedział, że porozumienie zawiera oświadczenie, że Etiopia uzna w przyszłości Somaliland za niepodległy kraj.
Somaliland odłączył się od Somalii 30 lat temu, ale nie został uznany za niepodległy kraj przez Unię Afrykańską ani Organizację Narodów Zjednoczonych. Somalia w dalszym ciągu uważa Somaliland za część swojego terytorium, a reakcje tamtejszych urzędników były szybkie.
„Somalia jest niepodzielna. Jego suwerenności i integralności terytorialnej są nie do pogodzenia” – powiedział Minister Somalii ds. Ropy Naftowej i Zasobów Mineralnych Abdrizak Omar Mohammed.
Somalski portal społecznościowy „X”, opublikowany wcześniej na Twitterze: „Etiopia doskonale wie, że nie może podpisać porozumienia/protokołu wojskowego w sprawie dzierżawy portu z regionalną głową państwa. Somali.”
Somalijskie media państwowe opublikowały w mediach społecznościowych informację, że we wtorek somalijski gabinet spotka się, aby omówić porozumienie między Somalilandem a Etiopią.
Somalia i Somaliland osiągnęły w piątek w Dżibuti porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa i walki z przestępczością zorganizowaną.
Etiopia utraciła dostęp do morza po odłączeniu się Erytrei w 1993 r. Etiopia realizuje większość swojego importu i eksportu przez port w sąsiednim Dżibuti.