Skrajna prawica Le Pen wielkim zwycięstwem w pierwszej turze wyborów we Francji – POLITICO

„Francuzi pokazali, że chcą wyznaczyć granicę w czasie krótszym niż siedem lat [Macron’s] Reżim nienawiści” – powiedziała Le Pen podczas imprezy zorganizowanej w mieście Henin-Beaumont we wschodniej Francji. „Jeszcze nie wygraliśmy, druga tura będzie kluczowa… Potrzebujemy większości absolutnej, aby Jordan Bartella za osiem dni został mianowany premierem przez Emmanuela Macrona” – dodał.

Według wczesnych prognoz opartych na sondażach wyjściowych partia Le Pen ma zdobyć 230–280 mandatów, lewicowa koalicja 125–165 mandatów, a koalicja Macrona 70–100 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

Prognozy mandatów na tym etapie mają jednak charakter spekulacyjny i zależą od decyzji politycznych podjętych w nadchodzących dniach przed drugą turą, która odbędzie się 7 lipca. Niezależnie od wyniku Macron pozostanie u władzy do końca swojej kadencji w 2027 roku. wyborów do tego zgromadzenia.

Źródło: firma sondażowa Ipsos

Aby uzyskać najnowsze aktualizacje, przeczytaj POLITICO Blog na żywo dotyczący wyborów we Francji.

Francja głosuje w ważnych przedterminowych wyborach, które, jak się wydaje, będą miały dalekosiężne konsekwencje w całej Europie. Skrajna prawica jest sceptyczna co do roli Francji w NATO i UE i nigdy nie była blisko władzy. Jeśli wstępne oceny potwierdzą się w późniejszych wynikach, partia Le Pen, na której czele stoi 28-letni Jordan Bartella, ma duże szanse na utworzenie rządu „współpracy” pod przewodnictwem Macrona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *